Yatırım yapmaya başla!

Hem Merkez Bankası Hem IMF, Brezilya için Ekonomi Tahminini Yükseltti

Brezilya Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu, Breziya ekonomisi için büyüme tahminlerini yükseltti. Detaylar aşağıda;
Hem Merkez Bankası Hem IMF, Brezilya için Ekonomi Tahminini Yükseltti

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9,7’lik GSYİH düşüşüyle resesyona giren Brezilya ekonomisi için gelen son yorumlar iyiye işaret etti. Bunlardan bir tanesi Brezilya Merkez Bankası’nın Pazartesi günü yayımladığı haftalık anket olurken diğer IMF’nin revize edilmiş büyüme tahmini oldu.

Brezilyalı analistler tarafından yapılan anket, 2020 için ekonomik büyüme tahminlerinin gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYİH) yüzde 5,04 düşüşten yüzde 5,02 düşüşe yükseltti. Analistler, 2021 büyüme tahminlerini art arda 19. haftada yüzde 3,5’te korudu.

Finans piyasası, tahmin edilen enflasyon oranını yıl için yüzde 2,05’ten yüzde 2,12‘ye yükseltirken gelecek yıl için yüzde 3,01’den yüzde 3’e düşürdü. Öngörülen gösterge faiz oranı, bu yıl mevcut yüzde 2 ve gelecek yıl yüzde 2,5 seviyesinde sabit kaldı.

Ticaret dengesi ile ilgili olarak, analistler 2020’de 57,49 milyar ABD doları ve 2021’de 55 milyar ABD doları fazla tahmin etti.
Brezilya Analist Anketi
Kaynak: BCB

Brezilya’da doğrudan yabancı yatırımın 2020’de 51,26 milyar ABD dolarına, 2021’de 65 milyar ABD dolarına ulaşmasının beklendiği aktarıldı. Brezilya Merkez Bankası gibi tahminlerini revize eden IMF de 2020 için görünümünü yükseltirken risklerin son derece yüksek ve çok yönlü olmaya devam ettiği konusunda uyardı.

Hükümet borcunun yıl sonuna kadar gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 100’üne kadar gideceğini öngördü. Latin Amerika’nın en büyük ekonomisinin bu yıl yüzde 5,8 küçülmesini bekleyen IMF, daha önce yüzde 9,1’lik daralma tahminini epey sert yükseltti. Ayrıca gelecek yıl kısmi bir toparlanma ve yüzde 2,8’lik büyüme öngördü.

Yakın zamanda Brezilya’ya yapılan personel ziyaretinin ön bulgularını özetleyen bir belgede IMF, önemli olumsuz risklerin, salgının ikinci dalgasını, Brezilya’nın devasa kamu borcu göz önüne alındığında güven şoklarını ve uzun bir durgunluktan kaynaklanan uzun vadeli yara izini içerdiğini söyledi.

IMF, hükümetin Brezilya’nın borcunu azaltma taahhüdünü memnuniyetle karşılasa da istihdam, gelir ve yoksulluğun salgın öncesi seviyelere dönmesinin zaman alabileceği konusunda uyardı.

“Sağlık, ekonomik ve sosyal koşullar yetkililerin beklediğinden daha kötüye giderse, ek mali destek sağlamaya hazırlıklı olmalıdırlar” diyen IMF, yakın vadeli politika önceliğinin hayatları ve geçim kaynaklarını kurtarmak olduğunu sözlerine ekledi.

IMF, Brezilya’nın faiz oranı eğrisinin çok dik olduğunu belirterek, bu uzun vadeli mali korkuların altını çizdi ve borç risklerini azaltmak için orta vadeli konsolidasyona kilitlenecek bir dizi yapısal reformun gerekli olacağını dile getirdi.

Hükümetin harcama sınırı kuralının korunacağına dair kesin kanıt olmadan ekstra harcamaların piyasa güvenini aşındırabileceğini ve faiz oranlarını yükseltebileceği bildirdi. IMF, daha gevşek maliye politikası için sınırlı alan nedeniyle Brezilya’nın para politikasına daha fazla güvenmesi gerektiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum