Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Faizi Yine Pas Geçti: Yüzde 14’te Bıraktı

Merkez Bankası, piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Kurul’dan çıkan kararların detayları şöyle…
Merkez Bankası Faizi Yine Pas Geçti: Yüzde 14’te Bıraktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı kararını açıkladı. Geçen yılın Aralık ayından bu yana faiz değişikliği yapmayan banka, bu toplantıda da piyasaları şaşırtmadı.

Şahap Kavcıoğlu Başkanlığında gerçekleşen toplantıda, kurul politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Yılın beşinci toplantısında da jeopolitik risklerin küresel ve bölgesel iktisadi faaliyetler üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğu ve belirsizliklere yol açtığı ifade edildi.

Küresel gıda güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizliklerin, emtia fiyatlarındaki yüksek seyrin gıda ve enerji olmak üzere birçok sektörde arz sıkıntısı yarattığı, bunun da üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açtığı ifade edildi.

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği söylenen açıklamada, “Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adımlarında ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını halen sürdürmektedir.” ifadesine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Kurul Güçlendirdiği Makroihtiyati Tedbirlere Devam Edecek

Uzun vadeli Türk lirası yatırım kredileri de dâhil olmak üzere kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşmasının finansal istikrar açısından önemli olduğu değerlendirilirken, kurulun güçlendirdiği makroihtiyati politika setini ilave tedbirlerle kararlılıkla uygulamaya devam edeceği aktarıldı.

Sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan ve güçlendirilerek sürdürülmekte olan adımların yanında küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağının öngörüldüğü söylendi.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda politika faizinin sabit tutulmasına karar verilirken, enflasyonda yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar bankanın elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın