Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu, Dolar 4,91’e Fırladı!

TCMB, piyasaların yüksek enflasyon faktörüne bağlı olarak faiz artışı beklentilerine ters yönde bir karar açıkladı. Faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmezken, doların tepkisi sert oldu.
Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu, Dolar 4,91’e Fırladı!

Bugün piyasaların radarında olan en önemli konu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak olan faiz kararıydı. Yeni hükümetin kurulmasından sonra yapılan ilk toplantıda ekonomistlerin beklentilerine zıt yönde faiz değişikliğine gidilmedi. Dolar ilk tepki olarak 4,9155’e kadar yükseldi.

Bu sabah güne 4,74’ten başlayan dolar kuru, Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutma kararı ile 4,91’e fırladı.

Ekonomistlerin bir kısmı 50-125 baz puan arasında bir artış beklerken, diğer bir kesim esas olarak enflasyon ve büyüme konularına değinilmesi gerektiğini düşünüyordu. Karar öncesinde 4,76- 4,77’lerde seyreden dolar kuru, saat 14:00’te yapılan açıklamanın ardından 4,9155’e kadar yükseldi, saat 14:23’te 4,9346’ya çıkmış durumda.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada; fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm araçların kullanmaya devam edileceği belirtildi.

Merkez Bankası’nın enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşu kararlılıkla sürdüreceği, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, maliye politikasının dengelenme sürecine verdiği katkının yakından izleneceği ve ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği bildirildi.

Son dönemde dış talep gücünün korunmakla birlikte, iç talebe dair yavaşlama sinyallerinin arttığı belirtildi.

Piyasaların ortalama beklentisi faiz oranında en az 50, en fazla 125 baz puanlık bir artış olması yönündeydi. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada son dönemde paylaşılan iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret ettiği ifade edildi. Fiyat artışının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği vurgulanırken, yüksek enflasyonun fiyatlama davranışlar üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum