Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Faizi Sabit Tutarken Filipin Pezosu Fazla Değişmedi

Filipin pezosu, merkez bankasının faiz oranlarını büyük ölçüde beklenen bir hareketle sabit tutmasının ardından büyük ölçüde değişmedi.
Merkez Bankası Faizi Sabit Tutarken Filipin Pezosu Fazla Değişmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Filipinler Merkez Bankası (BSP), bugünkü para politikası toplantısında gösterge gecelik borçlanma oranını yüzde 2’de sabit tutmaya karar verdi. BSP’nin kararı beklentilerle uyumlu geldi. Aynı zamanda açıklamada önümüzdeki aylarda enflasyonun yüksek kalacağı belirtildi.

Bunun arz kısıtlamalarının et ve sebze gibi temel gıda emtialarının yurt içi fiyatlar üzerindeki etkisinin yanı sıra uluslararası petrol fiyatlarındaki son yükselişi yansıttığı aktarıldı. Petrol fiyatları Çarşamba günü yıllık bazda en yükseği gördü.

Geçtiğimiz hafta açıklanan Ocak ayı verileri de Filipinler’de enflasyonun merkez bankasının hedefini aştığını göstermişti.
Filipinler Yıllık Enflasyon Ocak 2021
Kaynak: Trading Economics

Bununla birlikte son tahminler arz yönlü etkiler azalırken enflasyonun politika ufku içinde yüzde 2-4 hedef aralığına geri dönmesinin beklendiğini bildirdi. Enflasyon görünümüne yönelik risk dengesi şu anda 2021’de temel yörünge etrafında geniş bir şekilde dengelenmiş gibi görünse de 2022’de aşağıya doğru eğilmeye devam ettiği öngörüldü.

BSP’ye göre kısmen ülkedeki Afrika domuz ateşi salgını nedeniyle daha sıkı et ürünleri arzı, enflasyon üzerinde daha fazla yukarı yönlü baskıya yol açabilir. Ancak devam eden pandemi, talep ve enflasyon görünümü üzerinde aşağı yönlü riskler oluşturmayı sürdürebilir.

Son faaliyet ve duyarlılık göstergeleri bir miktar iyileşme göstermiş olsa da yeni varyantlar ve olası aşı gecikmelerinin ekonomik iyileşme-büyüme beklentilerini azaltmaya devam ettiği kaydedildi.
Filipin Pezosu Merkez Bankası Sonra Değişmedi
Kaynak: MarketWatch

Para Kurulu, yönetilebilir enflasyon görünümünün BSP’nin uyumlu bir politika duruşunu sürdürmesine izin vermeye devam ettiği ve böylece ekonomik faaliyeti ve piyasa güvenini desteklemede önemli maliye politikası önlemlerini tamamladığı görüşünde olduğunu bildirdi.

Tüm Filipinlilerin uluslararası rekabetçi fiyatlara sahip gıdalara erişimini sağlamak ve böylelikle arz yönlü faktörlerin enflasyon üzerindeki etkisini azaltmak için parasal olmayan müdahalelerin uygulanmasında devlet kurumları ile acil ve koordineli çabaları desteklediğini yineledi.

BSP, ileriye yönelik para politikası duruşunun, fiyat ve finansal istikrar zorunluluğuyla tutarlı olarak ekonominin toparlanmasını desteklemeye devamını sağlamak için uygun önlemleri alma kararlığını korudu. Filipin pezosu, merkez bankasının yaygın olarak beklenen hareketi sonrasında büyük ölçüde değişmedi. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%