Yatırım yapmaya başla!

Piyasaların Beklediği Merkez Bankası Faiz Kararı Belli Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faizleri değiştirmedi! İşte detaylar...
Piyasaların Beklediği Merkez Bankası Faiz Kararı Belli Oldu

Piyasalar haftanın başından beri ABD Merkez Bankası kararlarını bekliyordu. Dün akşam açıklanan toplantı sonuçlarından sonra bugün gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) çevrildi. Merkez Bankası, piyasaların beklediği doğrultuda faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı.

Politika faizi %8, faiz koridoru alt bandı %7,25, üst bandı %9,25 ve GLP borç verme faiz oranı %12,25 seviyesinde bırakıldı.

Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından yapılan açıklamada; enflasyonun bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışlarında risk oluşturduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada iç talepte iyileşmenin gözlendiği ve Avrupa Birliği ülkeleri talebinin artmasıyla, ihracatın da olumlu şekilde etkilendiği ifade edildi. Kurul toplantısında ekonomideki iyileşmeye de dikkat çekildi. Hükümetin destekleyici teşvikleri ve aldıkları önlem sayesinde ekonomik durumun güçlü kaldığı bildirildi.

Enflasyonda belirgin bir düzelme olana kadar para politikasındaki sıkı duruş devam edecek.

Merkez Bankası karar metninde yer alan bilgiye göre; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen tüm unsurlar yakından takip edilecek. Enflasyonda gözle görülür bir iyileşme olana kadar devam edecek olan sıkı duruş, ihtiyaç duyulması halinde ilave sıkılaşma olarak da yapılabilecek.

Peki, piyasaların nefesini tutarak beklediği ve sıkı duruşun işaret edildiği Merkez Bankası kararına uzmanlar nasıl bakıyor?

BGC Baş Ekonomisti Özgür Altuğ; 24 aylık enflasyon beklentilerinin %8’in altında kaldığını ve merkez bankasının faizleri değiştirmemekle doğru bir karar verdiğini belirtti.

Brown Brother’s Harriman gelişen piyasalar birim yöneticisi Win Thin, bankanın kararı için “bir miktar şahin” yorumunu yaparken; KapitalFX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan ise piyasaların alınan karardan memnun kaldığını dile getirdi.

HSBC Portföy Yönetimi’nden İbrahim Aksoy ise, PPK’nın yaptığı açıklamanın bir önceki dönemle aynı olduğunu ve sadece ekonomik aktiviteye dair değerlendirmenin biraz güçlenmiş olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum