Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası Yılın İlk Faiz Artışını Gerçekleştirdi, Dolarda Hareketlilik Arttı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklentiler doğrultusunda 75 baz puanlık bir faiz artırımı yaptı. Dolar, Merkez'den yapılan açıklamalar sonrasında önce düştü, sonra toparlandı.
Merkez Bankası Yılın İlk Faiz Artışını Gerçekleştirdi, Dolarda Hareketlilik Arttı!

Bu haftanın başından bu yana yurt içi piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak olan kararlara odaklanmıştı. Merkez Bankası genel beklentiye paralel yönde faiz artışı kararı aldı. Geç likidite penceresi borç verme faiz oranını 75 baz puan artırılarak, %12,75’ten %13,50’ye çıkarıldı. Peki, kurun Merkez kararına ilk tepkisi nasıl oldu?

Para Politikası Kurulu’nun, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla ölçülü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiği bildirildi.

Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği, ithalat fiyatlarındaki yükselişin de bu riskleri artırdığı ifade edildi. TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %8’de sabit tutarken, gecelik marjinal fonlama oranını %9,25’te ve gecelik faiz oranını %7,25’te bıraktı.

Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Enflasyon görünümünde geçici faktörlerden bağımsız olarak belirgin bir düzelme oluncaya ve hedeflenen düzeye gelinceye kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla devam ettirileceği söylendi. Enflasyon beklentileri, etkileyen unsurlar ve fiyatlama davranışlarındaki tüm gelişmelerin yakından izleneceği, ihtiyaç duyulması halinde ise ek bir sıkılaştırma yapılacağı söylendi.

Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararına doların ilk tepkisi 4,03’e inmek oldu.

Dolar TCMB kararının açıklanacağı güne 4,09 liradan başladı. Piyasa tahminleriyle aynı doğrultuda gelen faiz kararı sonrasında dolardaki hareketlilik hızlandı. Kur önce 4,08’den 4,03’e kadar sert bir düşüş yaşadı. Ancak saat 14:05’te yeniden 4,06’ya yükseldi. Aynı dakikalarda Euro kuru ise 4,95 seviyesine gerilemiş durumda.

DOLAR KURUNDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Merkez Bankası son faiz artırımını 2017 yılının Aralık toplantısında 50 baz puan olarak yapmıştı. Enflasyon geçen yılın Kasım ayında %12,98 ile son 14 yılın zirvesini görürken, TL varlıklarındaki kayıplar son dönemde hızını artırdı. Uzmanlar TL’deki kaybın enflasyon beklentilerinde yaşanan bozulma, cari açığın çok yüksek oranda seyretmesi ve petrol fiyatlarındaki yükselişe bağladı. Dolar kuru ise en son 11 Nisan tarihinde 4,1944 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum