Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Faiz Oranını 475 Bp Artırdı, Dolar 7,50’ye Geriledi

Beklentiyi karşılayan bir karar açıklayan Merkez Bankası politika faiz oranını %10,25’ten %15’e çekti. Açıklama sonrasında dolar ve Euro sert dalgalandı.
Merkez Bankası Faiz Oranını 475 Bp Artırdı, Dolar 7,50’ye Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son zamanları en kritiklerinden olan 19 Kasım Para Politikası Kurul toplantısını gerçekleştirdi. Banka piyasanın beklentisine paralel yönde karar alarak faiz artışına gitti.

Buna göre politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine karar verildiği bildirildi. Piyasanın beklentisi de 475 baz puan artış olması yönündeydi.

Ekonomi yönetimi yaklaşık iki haftadır yaptığı açıklamalarda piyasaya hem faiz oranının artacağı hem de sabit kalacağı yönünde sinyal verdi. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yatırımcılarımızı yüksek faiz altında ezdirmemeliyiz diyerek, yüksek faize sıcak bakmadığını bir kez daha vurgulamıştı.

Merkez Bankası Kasım toplantısında politika faiz oranını 475 baz puan artırdı.

Merkez Bankası 19 Kasım PPK KararıNaci Ağbal’ın ilk kez başkanlık yaptığı Merkez Bankası toplantısında piyasaları şaşırtmayan bir karar geldi. Yapılan açıklamada son günlerde artan koronavirüs vakalarının küresel ekonomiye dair belirsizlikleri yükselttiği ifade edildi. Öte yandan ekonomik faaliyetlerdeki toparlanmanın devam ettiği vurgulandı.

Vakaların artması nedeniyle konulan kısıtlamaların hizmet sektörü başta olmak üzere birçok alanı olumsuz etkilediği belirtildi. Türk lirasında son dönemde meydana gelen değer kaybı ve uluslararası gıda fiyatlarındaki yükselişin enflasyonu olumsuz etkilediği belirtilirken döviz kurlarındaki aşırı oynaklığın dikkate alındığı aktarıldı.

Enflasyonu etkileyen tüm unsurların dikkate alınarak kalıcı düşüş sağlanması için sıkı parasal duruşun devam edeceği ifade edildi. Ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesinin finansal istikrarı olumlu etkileyeceği ifade edildi.

Merkez Bankası’nın fiyat ve finansal istikrarı temel hedefi doğrultusunda şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verilebilirlik ilkeleriyle elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği eklendi.

Faiz kararı sonrasında sert düşüş gösteren dolar hemen ardından kayıplarının bir kısmını telafi etti.
Dolar 7,50'ye Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ayın ilk haftasında 8,58 ile tarihi rekorunu kıran dolar ekonomi yönetiminde meydana gelen değişikliklerle birlikte son günlerde düşüş trendine girmişti. Doların yönünü belirlemede en önemli faktör ise az önce açıklanan Merkez Bankası kararı olacaktı.

Günlerdir yapılan yorumlara yorumları hatırlayacak olursak 475 baz puanlık faiz artışı gelmesi durumunda doların 7,50 seviyesine kadar düşeceği söyleniyordu. Nitekim analistler tahminlerinde haklı çıktı ve faiz kararın açıklanması ile birlikte dolar 7,5065’e kadar geriledi. Saat 14:16’da ise 7,61’den işlem görüyor.

Faiz kararı sonrasında Euro kurundaki dalgalanma çok daha sert oldu.
Euro Sert Dalgalandı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Güne 9,15 civarından başlayan kur, kritik toplantı öncesinde 9,12 civarından işlem görüyordu. Kararın açıklanmasıyla birlikte 8,88’e kadar geriledi. 6 Kasım’da 10,20 rekorunu kıran Euro, böylelikle son haftaların en düşük seviyesine gerilemiş oldu. Fakat piyasanın kararı değerlendirdiği ilk dakikalara yeniden yön değiştirerek önce 9,03’e yükseldi, sonra 8,98’e geri indi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu