Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası Eskimiş Paraların Değişimi için Yılda 200 – 250 Başvuru Alıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her yıl yanma, yıkanma ve eskime gibi farklı sebeplerle tahrip olmuş banknotların değişimi için ortalama 200-250 arasında başvuru değerlendiriyor.
Merkez Bankası Eskimiş Paraların Değişimi için Yılda 200 – 250 Başvuru Alıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yetkililerinden elde edilen bilgiye göre herhangi bir sebeple tahrip olmuş ve eskimiş paraların değişimi için yılda ortalama 200-250 arasında başvuru alınıyor. Bu banknotların değişim sebepleri arasında en çok toprağın altında kalarak çürüme, yıkanma, yanma ve hayvanlar tarafından kemirilme gibi durumların yer aldığı bildirildi.

Banknot İnceleme Komisyonu, TL banknot değişimi için yılda ortalama 200 – 250 arasında başvuruyu değerlendiriyor.

Banknot İnceleme Komisyonu bu banknotların değişimi için belli başlı şartları istiyor. Bunların en başında kağıt paranın tek parçadan ibaret olması geliyor. Eğer %50’sinden fazlası TL olarak tespit edilebilir durumda, birkaç güvenlik önlemini ve banknot değerini içeren yeterli miktarda kalıntıya sahipse eski olanlar yenileri ile değiştiriliyor.

Aynı zamanda %50’sinden fazlasının sağlam olması şartı da aranıyor. Eğer tek parçadan ibaret fakat yüzeyindeki eksiklik %50 civarındaysa bu banknotlar yazılı değerinin yarısı üzerinden yenileri ile değiştiriliyor.

Değişim için başvurusu yapılan banknotlar, 4 kişiden oluşan Banknot İnceleme Komisyonu tarafından incelenmek üzere TCMB İdare Merkezi’nde iletiliyor.

Vatandaşlar yanma, yıkanma, toprağın altına kalarak çürüme ve eskime gibi farklı sebeplerle tahrip olmuş banknotlarını TCMB şubelerine değişim yapılması için götürüyorlar. Daha sonra periyodik aralıklarla toplanan komisyon üyeleri bu banknotlar üzerinde gerekli incelemeyi yapıyor. 1264 sayılı Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanun gereğince, tedavüle çıkarılacak madeni paraların cinsi, özellikleri, geçerli olacakları süre, dolaşımdan kaldırılması, zaman aşımı ve kabulüne ilişkin hususlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirleniyor.

Tahrip olmuş veya eskimiş paralar komisyonun incelemesi sonrasında, ilgili yönetmeliğe göre değerlendirilip işlem yapılıyor.

Buna göre Eskimiş, Yıpranmış veya Kısmen Fiziki Parça Kaybına Uğramış Banknotların Değiştirilmesi Hakkında 14 Ocak 1970 tarihli ve 1211 Sayılı Kanun’un 37. Maddesi Gereğince Maliye Bakanlığı ve TCMB Arasında Müştereken Kararlaştırılan Esaslarla İlgili Yönetmelik kapsamında değerlendirmeye tabi tutuluyor. Eskimiş banknotların başvurusu, komisyon tarafından incelenmesi, belirlenen değiştirme bedeli ve sahibine ödenmesi gibi baştan sona tüm süreçler kayıt altına alınarak takip ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum