Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası Anketleri Doğru Çıkardı! İşte Son Faiz Oranları

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz oranlarını açıkladı. Ekim ayı para politikasında sıkı duruşun kararlılıkla devam edeceği vurgulandı. İşte detaylar...
Merkez Bankası Anketleri Doğru Çıkardı! İşte Son Faiz Oranları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim ayı para politikası toplantı sonuçlarını açıkladı. Piyasaların günlerdir merakla beklediği toplantıdan beklendiği üzere faizleri sabit tutma kararı çıktı. Para politikası toplantısının detaylarının yayınlandığı metinde, sıkı duruşun kararlılıkla devam edeceği bildirildi.

Politika faizi %8, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizi %7,25 seviyesinde tutuldu.

Faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizi %9,25 seviyesinde bırakılırken, geç likidite penceresi (GLP) faizi %12,25 seviyesinde kaldı. Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetlerin iyi gittiğini gösterdiği belirtildi. PPK toplantı metninde; Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisinin sürdüğü, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesiyle büyüme potansiyelinin önemli ölçüde artacağı bilgisine yer verildi.

PPK Ekim ayı toplantısından, Merkez Bankasının fiyat istikrarı konusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği bildirildi.

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyelerin ve çekirdek enflasyon görünümüne yönelik gelişmelerin fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaya devam ettiği ifade edildi. Merkez Bankası, enflasyonda belirgin bir iyileşme olup, hedeflenen rakama ulaşıncaya kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla devam edeceğini duyurdu. Ayrıca, enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin yakından izlenerek, gerek duyulduğu takdirde ek parasal sıkılaşmaya gidileceğinin altı çizildi.

Dolar/TL Merkez Bankası kararlarından sonra 3,78 seviyesine yükseldi.

PPK toplantı tutanakları açıklanmadan önce dolar kuru 3,7740 seviyesinden işlem görüyordu. Piyasaların büyük dikkatle takip ettiği Merkez Bakası açıklaması sürpriz olmadı ve faizlerde değişiklik yapılmadı. Dolar/TL ise yapılan açıklamanın ardından 3,7858 seviyesine kadar yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum