Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Duyurdu: Açık Bankacılık Sistemi Kullanımda

Merkez Bankası, finansal hizmet kullanıcıları için tek bir erişim noktası sunan Açık Bankacılık hizmetlerinin kullanıma açıldığını duyurdu.
Merkez Bankası Duyurdu: Açık Bankacılık Sistemi Kullanımda
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), liralaşma strateji kapsamında dijital ekonominin önemli sacayağı olan Açık Bankacılık hizmetlerini kullanıma sunma kararı aldığını açıkladı.

Bankaların standart Açık Bankacılık işlemleri sunduğu ‘Açık Bankacılık Geçidi’ (GEÇİT) altyapısı vasıtasıyla kullanıcılara hizmet verileceği bildirildi.

Böylece finansal hizmet kullanıcıları hesaplarının tek bir erişim noktası üzerinden yönetileceği açıklandı.

TCMB’den yapılan açıklamada, söz konusu hizmetin Bankalararası Kart Merkezi (BKM) iş birliği ile yürütüldüğü belirtildi.

GEÇİT üzerinden sağlanacak düşük maliyetli ve yüksek verimli olması hedeflenen etkin ödeme hizmetleri için ortak bir platformun tasarlandığı ifade edildi. TCMB’nin açıklaması şöyle:

GCM Yatırım Banner

“Finansal hizmet kullanıcılarının birbirinden farklı ödeme hizmeti sağlayıcıları nezdindeki hesaplarını tek bir erişim noktasından yönetebileceği ve ödeme emirlerini verebileceği güvenli, verimli, etkin, düşük maliyetli ve yenilikçi iş modellerinin oluşmasına fırsat tanıyan ‘‘GEÇİT’ altyapısı tesis edilmiştir.”

Altı Banka GEÇİT Üzerinden Hizmet Vermeye Başladı

Açık Bankacılık hizmetlerinin bugünden itibaren kullanıma açılmasıyla birlikte, hesap hizmeti sağlayıcıları olarak gösterilen toplam altı bankanın GEÇİT üzerinden hizmet vermeye başladığı açıklandı.

Ayrıca Ödeme Hizmetleri Veri Paylaşım Servisleri (ÖHVS) API İlke ve Kuralları (API Standardı) belgesinin, bankanın internet sayfasında kamuoyu için paylaşıldığı bildirildi.

Açık Bankacılık Sistemi Nedir?

Açık Bankacılık, müşterilerin bankalarda bulunan özel finansal verilerinin, üçüncü kişiler olarak tanım bulan Üçüncü Parti Sağlayıcı (TPP) grubu ile paylaşılması olarak algılanan bir modeldir.

Açık Bankacılık sayesinde bankalar, kimseyle paylaşmadıkları müşteri finansal verilerini, müşterinin talep ve rızasıyla, ortak bir platforma sunabilmektedir.

Bu veriler, ortak platformda finansal teknoloji şirketlerince erişime açık özelliktedir. Böylece müşterilerin aylık harcamaları, borç ve birikimleri tüm banka ve finansal teknoloji şirketleri tarafından görülmekte, veri analizi için paylaşılmaktadır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.