Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Dijital Paralarının Zaman Kaybı Olacağı Söylendi

Avrupa Reform Merkezi, ülkelerin çıkaracağı dijital paraların maliyeti yüksek bir zaman kaybı olabileceğini bildirdi.
Merkez Bankası Dijital Paralarının Zaman Kaybı Olacağı Söylendi
Yorum

Kripto para birimlerinin yanı sıra, ülkelerin merkez bankaları kendi dijital para birimlerini geliştirmek üzere çeşitli testler yürütüyor. Yapılan yeni bir araştırma ise bu çalışmaların gerekli olmadığını bildiriyor.

Avrupa Reform Merkezi’ne göre, merkez bankası tarafından verilen dijital para birimleri (CBDC), maliyetli bir zaman kaybına dönüşme riski taşıyor. Londra merkezli düşünce kuruluşu, Avrupa’nın, ödemeleri daha ucuz ve daha rekabetçi hale getirmek için bunun yerine düzenlemeleri kullanması gerektiğini açıkladı.

Kuruma göre CBDC’lerin maliyet avantajlarının ve mahremiyet teşviklerinin, tüketicileri onu kullanmaya ikna etmek için yeterli olmayabilir.

‘CBDC’lerin Benimsenmesi Gerekiyor’

Kıdemli araştırma görevlisi Zach Meyers, yaygın bir benimsenme olmadan, CBDC’lerin pahalı bir başarısızlık olacağını ve merkez bankalarının hedeflerinin gerisinde kalınacağını söyledi. Mayers, Avrupa Birliği bünyesinde bunun heyecan verici gibi görünmesine rağmen, vatandaşlara yararlanamayacakları faydalar sunacağını belirtti.

CBDC’ler dünya çapında yaklaşık 100 ülkede araştırılıyor ve destekçiler, finansal katılımı artırmaktan elektronik ödemelerin maliyetini düşürmeye kadar çeşitli avantajlardan bahsediyor. Bahamalar ve Nijerya gibi ülkeler, halkın CBDC’leri kullanmasına izin vermeye çoktan başladı.

Avrupa’daki politika yapıcılar, gelecekteki bir dijital euronun diğer özel ödeme araçları tarafından çekici olmasını sağlayacaklarını söylüyorlar. Avrupa Merkez Bankası, önümüzdeki yıllarda kendi CBDC’sini çıkarabileceğini söylüyor.

Aynı şekilde Çin de dijital yuan üzerinde testler gerçekleştiriyor ve yakın gelecekte kullanıma sunma planı bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%