Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası/Çetinkaya Ücret Düzenlemesinin Gerekçelerini Açıkladı

TCMB Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya bankaların müşterilerinden tahsil ettiği komisyon ve ücretlere yönelik gidilen düzenlemenin, hangi sebeplerle yapıldığını anlattı.
Merkez Bankası/Çetinkaya Ücret Düzenlemesinin Gerekçelerini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Pazartesi günü yaptığı duyuruda bankaların ücret ve komisyonlarında değişiklik yapıldığını bildirdi.

Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik ve Merkez Bankası ise Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. TCMB Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya söz konusu alanda yapılan düzenlemelerin sebeplerini açıkladı.

Murat Çetinkaya, ücret ve komisyonlara ilişkin artan müşteri şikayetleri üzerine düzenlemeye gidildiğini söyledi.

TCMB Başkan Yardımcısı Murat ÇetinkayaSöz konusu alanda zaman zaman aşırı fiyatlama yapıldığını, bunun da banka müşterilerini mağdur ettiğini belirten Çetinkaya, yapılan düzenleme ile tahsil edilen ücretlerin daha şeffaf, anlaşılır, öngörülebilir ve karşılaştırılabilir olmasını amaçladıklarını açıkladı. Bankaların ticari müşterilerine sundukları ürün veya hizmetler karşılığı alınabilecek ücretlerin tür ve niteliklerini, azami miktar ve oranlarını belirlemeyi hedeflediklerini söyledi.

Söz konusu tebliğin bankaların diğer bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve finansman şirketleri ile finansal tüketiciler haricindeki tüm gerçek veya tüzel kişilere sunulacak ürün ve hizmetler karşılığında alınacak ücretleri kapsadığını açıkladı. Bankaların masraf kalemi altında müşterilerinden çok fazla ücret tahsil ettiklerini söyleyen Çetinkaya, bu tebliğ ile alınacak ücretleri 51 kalemle sınırlandırdıklarını belirtti.

Genel olarak ise; ticari krediler, dış ticaret, nakit yönetimi ve ödeme sistemleri olmak üzere 4 kategori altında topladıklarını anlattı. Bu 51 kalem için ücret listesinin ayrıntılı bir şekilde paylaşıldığını sözlerine ekledi. Düzenlemenin bir diğer amacının ücretleri niteliksel ve niceliksel olarak sınırlamak olduğunu söyleyen Çetinkaya, son olarak şeffaflık yükümlülüğü getirdiklerini belirtti.

“Bankalar bu dört kategori kapsamında sunulan ürün ve hizmetler için tebliğ ekinde yer alan ücretler dışında, üçüncü kişilere ek bir masraf ödemesi söz konusu olmadıkça, herhangi bir ücret alamayacaklar.” diyerek konuya açıklık getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu