Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası 50 ve 100 TL’lik Banknotlarda Değişiklik Yaptı

Merkez Bankası, Emisyon Grubu V. tertip 100 TL ve 50 TL banknotlarda değişiklik yapıldığını duyurdu. İşte detaylar;
Merkez Bankası 50 ve 100 TL’lik Banknotlarda Değişiklik Yaptı
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), E9 Emisyon Grubu V. Tertip 100 Türk Lirası ve 50 Türk Lirası banknotların tedavüle çıkarılmasına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada; “1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu V. tertip 100 TL ve 50 TL banknotlar 23 Şubat 2022 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası, halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II., III. ve IV. tertip 100 TL ve 50 TL banknotlara kıyasla, V. tertip 100 TL ve 50 TL banknotlardaki imzalarda değişiklik yapıldığını da duyurdu.

Buna göre tedavüle verilecek banknotlardaki imzalar, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte 100 TL banknotlarda Başkan Yardımcısı Mustafa Duman’a, 50 TL banknotlarda Başkan Yardımcısı Taha Çakmak’a ait olacak şekilde yeniden düzenlendi.

Söz konusu banknotların, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II., III. ve IV. tertipleriyle tamamen aynı olduğu aktarıldı.

I., II., III., IV. ve V. tertip banknotların birlikte tedavül edeceği bilgisine de yer verildi.

Merkez Bankası’ndaki Değişiklikler İmzalara Yansıdı

Naci Ağbal Mart ayında faizi yüzde 17’den yüzde 19 seviyesine yükselttikten sonra görevden alınmıştı. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ağbal’ın yerine finans ve bankacılık konusunda deneyimli Prof. Şahap Kavcıoğlu atanmıştı.

Piyasalar TCMB başkan değişikliğini henüz sindirememişken 30 Mart 2021’de başkan yardımcılığı görevine Murat Çetinkaya yerine Mustafa Duman getirilmişti.

Taha Çakmak hakkında ise 2021 Ekim ayında Merkez Bankası başkan yardımcılığına atandığı duyurulmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu