Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası Yılın İlk Enflasyon Raporunu Açıkladı

TCMB 2019 yılının ilk enflasyon raporunu açıkladı. Enflasyon Raporu 2019-1 sunumunda konuşan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamasından satır başları şu şekilde…
Merkez Bankası Yılın İlk Enflasyon Raporunu Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya artan korumacılık eğilimlerinin küresel büyümeye yavaşlatıcı etkisi olacağını öngördüklerini belirtti.

İç piyasada taleplerin düşmesinin enflasyonda bir miktar iyileşmeye sebep olduğunu söyleyen Çetinkaya, gelişmekte olan ülkelere yönelen portföy akımlarının Eylül ayından itibaren toparlanma gösterdiğini dile getirdi. 2019 enflasyon tahmini %15,2’den %14,6’ya indirildi.

2019 yıl sonu enflasyon tahminleri düşürülürken, belirgin bir iyileşme olana kadar sıkı duruşun devam edeceği bildirildi.

Sıkı para politikası duruşu, petrol ve ithal fiyatlarındaki gerileme, bazı ürünlere getirilen vergi indirimleri ve iç piyasadaki zayıflamanın enflasyondaki düşüşte etkili olduğu belirtildi. Son çeyrekteki göstergelerin ekonomide dengelenme eğiliminin belirginleştiğini gösterdiği, Türkiye’nin risk gerilimindeki düşüşe bağlı olarak kur takası faizlerinin tüm vadelerde gerileme kaydettiği ifade edildi. Enflasyonun öngörülenin altında kalmasında Türk lirasındaki dengelenme ve belirli dayanıklı tüketim mallarına yönelik vergi indirimlerinin etkisi anlatıldı.

2018’in son çeyreğinde enflasyondaki azalmada temel mal ve enerji grupları ana belirleyici oldu.

Geçen yılın son çeyreğinde iktisadi faaliyetteki dengelenme sürecinin belirginleştiği, küresel büyüme görünümünde kısmen yavaşlama olmasına rağmen dış talep gücünün korunduğu aktarıldı.

Reel kur gelişmelerine bağlı olarak cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam ettiği, yılın ilk raporunda petrol tahminlerinin düşürülüp, gıda enflasyonu tahmininde değişiklik yapılmadığı söylendi. Murat Çetinkaya 2019 yılı gıda fiyat tahmininin %13, 2020 yılı tahmininin ise %10 olarak kaldığını belirtti.

Enflasyonun 2019 yıl sonunda %14,6 olarak gerçekleşeceği öngörüldü.

Bir önceki tahmin %15,2 düzeyindeydi. %9,3 olan 2020 tahmini ise %8,2’ye revize edildi. Enflasyonun orta vadede %5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin edilirken, %70 olasılıkla %11,9 – 17,3 aralığında gerçekleşeceği belirtildi. 2020 yılı için ise %70 olasılıkla %5,1 – 11,3 aralığında orta noktası %8,2 tahmini yapıldı. TL cinsi ithalat fiyatları varsayımlarının aşağı yönlü güncellemede etkili olduğu ve eksi 0,5 değiştirdiği bildirildi. Enflasyon tahminlerinin düşürülmesinde etken olan diğer faktörler ise;

  • Enflasyon tahminindeki sapma ve ana eğilimdeki düzelme -0,4 puan,
  • Çıktı açığındaki aşağı yönlü güncelleme -0,3 puan,
  • Vergi ve yönetilen yönlendirilen fiyatlardaki güncellemeler +0,2 puan,
  • Birim işgücü maliyetlerindeki yukarı yönlü güncelleme +0,4 puan,
  • 2020 yılı için TL cinsi ithalat fiyatları varsayımlarındaki aşağı yönlü güncelleme -0,3 puan,
  • 2020 yılı için enflasyon tahminindeki sapma ve ana eğilimdeki düzelme -0,4 puan,
  • 2020 yılı için çıktı açığındaki aşağı yönlü güncelleme -0,4 puan şeklinde gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum