Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası 2018 Yılının Para Politikasını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2018 yılında para ve kur politikası için belirlediği yol haritasını yayınladı. Kurul toplantısından önemli başlıklar haberimizde...
Merkez Bankası 2018 Yılının Para Politikasını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2018 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu yayınlandı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada; fiyat istikrarına odaklı para politikası uygulanacağı ve kur hedefinin korunacağı bildirildi.

2018 yılında temel fonlamanın bir hafta vadeli repo olması hedefleniyor.

Bunun yanında para politikası ve likidite yönetimi çerçevesinde gerek duyulmadığı takdirde bir hafta vadeli repo ihalesinin açılmayacağı bildirildi. Yapılan açıklamada; mevcut uygulamada olduğu gibi GLP borçlanma ve borç faiz oranlarının ilan edilmeye devam edeceği, bankaların Merkez’den teminat karşılığı olmak üzere limitsiz borçlanabileceği veya borç verebileceği söylendi.

Raporda dalgalı bir seyir izleyen döviz kuru konusunda şu kararların alındığı bildirildi;

Uygulanmakta olan kur rejiminde döviz kurunun bir politika aracı olarak kullanılmadığı, döviz arz ve talebini belirleyen esas unsurların iktisadi temeller, uygulanan para ve maliye politikaları ile uluslararası gelişmeler olduğu belirtildi. Döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi durumunda sahip olduğu araçlarla gerekli tepkiyi vereceği bildirildi. Yayınlanan raporda; Merkez Bankası’nın döviz piyasasına etkin bir şekilde müdahale edebilmesi için tüm gelişmeleri yakından takip edeceği söylendi.

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme oluncaya kadar sıkı duruşun sürdürüleceği bildirildi.

Dün açıklanan Kasım ayı enflasyon verileri beklentilerin üstünde geldi. Bunun üzerine gözler Merkez Bankası’na çevrildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında gerileyen dolar kuru güne düşüşle, 3,87 seviyesinden başladı. Saat 11:45 itibariyle ise 3,86 seviyesinden işlem görüyor.

Para ve kur politika raporunda, enflasyonda belirgin bir düzelme olana kadar sıkı duruşun kararlılıkla devam edeceği belirtildi. İhtiyaç duyulması halinde de ek olarak parasal sıkılaştırma yapılabileceği söylendi. Ayrıca; “2018-2020’de enflasyonun yüzde 5 hedefine kademeli olarak yakınsayacağı öngörülmektedir.” sözlerine yer verildi. 2018 yılın ilk toplantısı 18 Ocak’ta olmak üzere, 8 Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı düzenlenecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum