Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası 2016 Sonu Enflasyon Tahminini Açıkladı

Merkez Bankası 2016 Sonu Enflasyon Tahminini Açıkladı

Yurt içi piyasalar bu haftanın başlangıcından itibaren Merkez Bankası’ndan gelecek açıklamaya odaklanmış durumdaydı. Dolar/TL paritesi ve borsanın seyir haritası bakımından oldukça önem taşıyan tahminler öncesi ekonomistler beklentilerini açıklamışlardı. Ekonomistler, Merkez Bankası’nın raporu öncesinde enflasyonun OVP seviyesine çekilmesini ve para politikasıyla ilgili önümüzdeki sürece dair ipuçları beklediklerini ifade etmişti. Beklenen rapor bugün TCMB Başkanı Erdem Başçı tarafından açıklandı.

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmininin yer aldığı TCMB Başkanı Erdem Başçı tarafından yapılan açıklamanın önemli noktaları ise şu şekilde oldu;

Başçı, enflasyon tahminlerinin 2016 yılı için yüzde 7.5 oranında olduğunu açıkladı. 2017 yılı içinse yüzde 6’ya kadar gerileyeceğini belirten Başçı, 2018’de ise enflasyonun yüzde 5 oranında istikrar kazanacağını ifade etti. Bu yıl sonunda yüzde 70 olasılıkla 6,1 ile 8,9 aralığı ortasında, ortak nokta ise 7,5 olacağı ön görülürken; Başçı 2016 ve 2017 yılı sonu enflasyon tahminlerinde güncellemeler yaptıklarını belirterek, güncellemenin 1 ve 0,5 puan yukarı yönlü olduğunu ifade etti.

Ayrıca Başçı, yıl sonunda enflasyonun yüzde 7.5’in altında kalmasının oldukça önemli olduğunu belirterek, düşüşün başlamaması halinde Türkiye’yi daha kötü bir dengenin beklediğini söyledi. Para politikasının yeterince sıkı olduğunun altını çizen Başçı, emtia fiyatlarındaki yüzde 3 oranında gerçekleşen düşüşün, TL’de hafif değer kaybetse dahi enflasyona düşürücü etkisinin olduğunu vurguladı. Enflasyonu düşürücü her aracın kullanılacağını belirten Başçı, şokların etkisini azaltma konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

Petrol fiyatlarıyla ilgili de açıklamaların yer aldığı raporda, ham petrol fiyatları konusundaki ön görüler aşağı yönlü revize edildi. Bu yıl petrol varsayımı 37 dolar olarak ön görüldü. Bilindiği üzere önceki ön görüde bu yıl için petrol fiyatı 54 dolar olarak ön görülmüştü.

Son olarak ise Başçı, Ocak ayı enflasyon verileriyle ilgili açıklamalar yaptı. Ocak ayında enflasyonun artacağını belirten Başçı, ilk çeyrekte çift haneye çıkmaması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. Yine de enflasyonun Ocak’ta çift haneye çıkma ihtimalinin az olduğunu belirten Başçı, enflasyonu düşürmek için tüm araçların kullanacağını söyledi. Son olarak ise Başçı, enflasyonu yıl sonu için yüzde 7.5’e yaklaştıracaklarını belirterek, şu an için gelinmiş olan noktada fiyat istikrarına henüz ulaşılamadığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum