Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası 13 Eylül PPK Toplantı Özetini Yayımladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 13 Eylül'de gerçekleştirilen PPK toplantı özetini yayımladı. Sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanan toplantının ayrıntıları şu şekilde...
Merkez Bankası 13 Eylül PPK Toplantı Özetini Yayımladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta Perşembe günü (13 Eylül) yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetini yayımladı. 625 baz puanlık faiz artışına karar verilen toplantının özetinde; sıkı duruşun kararlılıkla devam edeceği, enflasyondaki yükselişin ana sürükleyicilerinin döviz kuru gelişmelerine bağlı olarak temel mal ve enerji grupları olduğu bildirildi.

13 Eylül toplantısı özetinde, son dönemde maliyet yönlü baskıların arttığı belirtildi.

Ekonomik birimlerin fiyat artırma eğilimlerinin güçlendiğine işaret ettiği, Ağustos ayında mevsimsellikten arındırılmış işlenmemiş gıda fiyatlarının yataya yakın seyrettiği, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyonun %19,75’e çıktığı bildirildi.

Fiyatında %2,12 artış olan işlenmiş gıda ürünlerinde, döviz kurunun yanında işlenmemiş gıda grubunda yer alan girdi niteliğindeki ürün fiyatlarındaki gelişmelerin etkisinin hissedildiği söylendi. Yine aynı dönemde enerji fiyatlarının %5,37 yükseldiği, yıllık enflasyonun 3,85 puan artışla %21,34’e çıktığı belirtilirken, bu artışlarda elektrik ve doğal gaz ile ÖTV düzenlemesine bağlı olarak yükselen akaryakıt fiyatlarının etkili olduğu ifade edildi.

2018 yılının ikinci çeyreğinde, iktisadi faaliyetlerin yavaşlayarak, kompozisyon bakımında dengelendiği söylendi.

Söz konusu dönemde büyümenin temel belirleyicisinin turizmdeki toparlanma ile güç kazanan net ihracat olduğu, bu dönemde dengelenme eğiliminin netleştiği söylenirken, üçüncü çeyreğe ilişkin verilerin dış talep gücünün korunduğunu gösterdiği ifade edildi.

Toplantı özetinde, dış talepteki artışın ve dış piyasalarda pazar çeşitlendirme esnekliğinin ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir denildi. Önümüzdeki dönemde, iç talepteki yavaşlamaya bağlı olarak, ithalat talebindeki yavaşlamanın cari dengeyi olumlu olarak etkilemeye devam edeceği söylendi.

Para Politikası ve Riskler bölümünde, küresel büyüme görünümü üzerinde aşağı yönlü risklerin belirgin olduğuna dikkat çekildi.

Küresel büyümenin istikrar kazanarak gücünü korumaya devam ettiği, öte yandan aşağı yönlü risklerin mevcudiyeti hatırlatılırken; yükselen emtia ve enerji fiyatlarına karşın enflasyon oranlarının küresel ölçekte ılımlı kaldığı bildirildi. Söz konusu risk unsurları arasında ise jeopolitik gelişmelerin ve dış ticarette artan korumacılık söylemlerinin başı çektiği vurgulandı. Bu konuda yapılan değerlendirmede, jeopolitik gelişmeler ile dış ticaret politikalarına dair belirsizliklerin, başta enerji ve metal olmak üzere, emtia fiyatları üzerinde yukarı yönlü risk oluşturabileceği dile getirildi.

Yakın dönemde gelişmiş ülkelerde finansal koşulların sıkılaştığı, güçlü talep koşulları ve yüksek emtia fiyatları neticesinde enflasyonun hızlanma ihtimalinin arttığı bildirildi.

Sayılan bu faktörlerin gelişen ülke para politikalarında öngörülenden hızlı bir sıkılaşma sürecini tetikleyecek risk oluşturduğu söylenirken, özellikle ABD’nin yeni vergi yasası ve genişletici maliye politikasının, FED’in para politikasındaki normalleşme sürecinin hızlandırabileceği vurgulandı.

Finansal piyasalarda yüksek oynaklık gözlendiği belirtilen PPK özetinde, maliyet yönlü baskıların ve bunun ikincil etkenlerinin enflasyon görünümünü olumsuz etkilediği, bu nedenle fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü parasal sıkılaştırmanın gerçekleştirildiği, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %17,75’ten %24’e çıkarıldığı açıklandı. Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği vurgusu yinelendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum