Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankalarının Para Politikaları Piyasaları Nasıl Etkiler?

Merkez Bankalarının Para Politikaları Piyasaları Nasıl Etkiler?

Bütün merkez bankalarının temel görevi biliyorsunuz ki “fiyat istikrarını sağlamaktır ve ekonomiye duyulan güveni artırmaktır.” Bu kapsamda enflasyon ve faiz oranları oldukça önemlidir. Gerek ülke ekonomisi gerekse de piyasaların durumu açısından merkez bankalarının uygulamış olduğu para politikalarını takip etmek şarttır. Çünkü merkez bankaları bir nevi ülkelerin hazine daireleridir. Devletin para kasasıdır. Bu yüzden alınan her türlü karar finans piyasaları ve yatırımcılar için büyük önem taşır.

Merkez bankalarının ortak amaçları fiyat istikrarını sağlayıcı politikalar uygulamaktan yanadır. Bunun için enflasyonla mücadele etmek için kararlar alınır. Devletin borçlanma kaynakları düzenlenir, gerektiğinde para basımı gerçekleştirilir. Ulusal para biriminin değerini korumak adına kur rejiminde düzenlemeler yapılır. Altın, döviz gibi rezervlerin miktarlarına sınırlandırmalar getirilebilir. Hükümetin borçlarını ödemesi adına diğer önemli merkez bankalarıyla iletişim kurmayı sağlar. Bu yüzden merkez bankalarının önemi büyüktür. Alınan kararlar, uygulanan politikalar hem ülke ekonomisi hem de piyasalar açısından önemlidir demek yanlış olmayacaktır.

Para birimlerinin değerinde meydana gelecek yükselişler ve düşüşlerin nedeni merkez bankalarının para politikalarıdır. Faiz oranlarının değiştirilmesi, dövizlerin değerinde aşırı dalgalanmalar görülmesine neden olur. Bu nedenle özellikle parite yatırımı yapan kişilerin bu politikaları takip etmesi gerekir. Biliyorsunuz ki finans piyasalarında yatırımlar döviz çiftleri yani pariteler üzerinden gerçekleştirilir. Bu nedenle merkez bankalarının almış olduğu kararları takip etmelisiniz. Bilhassa canlı ekonomiye sahip olan ülkelerin merkez bankalarının açıklamalarına bakmalısınız. ABD (FED), Avrupa (ECB), Çin (BOC), İngiltere (BOE) ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) takip edilmesi gereken önemli kaynaklardır.

Merkez bankalarının para politikaları uygulanırken genellikle en çok kullanılan bileşenler 3 tanedir. Bunlar; faiz politikası, karşılıklar politikası ve açık piyasa işlemleridir. Merkez bankaları diğer bankaların aksine halktan mevduat kabul etmemektedir ve halka kredi vermemektedir. Yalnızca bankalara kredi verilmektedir. Bu doğrultuda merkez bankalarının en çok dikkate aldığı bileşenlere bakalım ve piyasaya olan etkilerini yorumlayalım.

Merkez Bankaları Faiz Politikaları

Merkez Bankaları Faiz PolitikalarıPara arzının genişlemesine ve daralmasına sebep olan unsurlardan biri de faiz politikalarıdır. Biliyorsunuz ki faiz oranlarının indirilmesi veya yükseltilmesi merkez bankalarının kararlarına bağlıdır. (Faiz nedir, kısaca faiz oranı ne demek buradan öğrenebilirsiniz.) Bu karar ekonomideki arz talep dengesine ve önemli parasal değişkenlerin oranlarına bakılarak verilir. Faiz oranlarının değişmesi elbette tüketicilerinin bütçesini etkileyeceği gibi yatırımlarda da düşüş, yükselişler yaşanmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda merkez bankalarının faiz oranlarını artırması, ulusal para biriminin değerinin güçlenmesini sağlayacaktır. Ekonominin güvenilir seviyelerde olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

Faiz oranlarındaki artışla beraber kişilere mevduata para yatırmak için farklı likit kaynaklardan çekilirler ve kendi ulusal para birimlerine yatırım yaparlar. Böylelikle ülkenin döviz kurlarında yükseltici politikalar olumlu sonuç verir. Aksine faiz oranlarının düşürülmesi ise dövize duyulan güveni sarsacağı için kişiler ellerindeki parayı başka enstrümanlara dönüştürecektir. Bu yüzden de milli para biriminin değeri düşecektir. Yatırıma etkisi de aynı şekilde olacaktır. Örnek vermek gerekirse; FOMC‘nin ve FED’in faiz oranlarını artırmasıyla piyasalarda doların değeri artarken, azaltmasıyla da düşmektedir. Elbette ki istisnai durumlarla da zaman zaman karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle merkez bankalarının kararları dışındaki fiyat değiştirici unsurları da göz önünde bulundurmalısınız.

Yatırımdaki riskleri en aza indirmeniz için merkez bankalarının faiz oranlarındaki değişimleri takip etmeniz önemlidir. Hatta kilit noktadır diyebilirim. Çünkü bankaların almış olduğu kararlar direkt olarak piyasaya ve yatırım araçlarının değerine yansır. Bu nedenle önceki verileri incelemelisiniz. Merkez bankalarının faiz artışı veya azalışı yönündeki politikalarına göre enstrümanların değerleri ne şekilde yön değiştirmiş öğrenmelisiniz. Bu sayede bugün yapılan değişiklikler sonucunda enstrümanların değerlerinde yaşanacak olan dalgalanmaları ön görebilirsiniz. Avantajlı fırsatları değerlendirerek, anlık fiyat değişimleri karşısında beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Merkez Bankaları Karşılıklar Politikası

Merkez Bankaları Karşılıklar PolitikasıPara politikalarının bileşenleri arasında yer alan karşılık işlemleri, merkez bankaları tarafından belirlenir. Para arzının azalmasına veya artmasına neden olan bu sistem önemlidir. Zorunlu karşılık oranlarının artırılması ülke ekonomisini daraltan etkiye sahipken aksine azaltılması için genişletici para politikasının uygulandığına işaret eder. Finans piyasalarında bu durum tabii ki önemlidir. Çünkü ekonominin daralması ileride ülkede kriz görülebileceği sinyalini verir. Bu nedenle yatırımcılar o ülkenin dövizinden uzak durur. Bu da ulusal paranın değerini düşürücü etki yaratır.

Karşılıklar politikası tutumunun ne şekilde belirlendiğini merkez bankalarının açıklamalarından takip edebilirsiniz. Buna bağlı olarak para arzını artırıcı mı yoksa azaltıcı mı politika uyguladıklarına göre yatırımlarınıza şekil verebilirsiniz. Bunları önemsemeden yaptığınız işlemlerin sonucundan istediğiniz etkiyi yakalayamazsınız. Çünkü piyasadaki değişkenler, yatırım araçlarının değerlerini olumlu veya olumsuz olarak etkiler. Bu yüzden meydana gelecek düşüşler veya yükselişler hakkında ön görüye sahip olmanız için uygulanan para politikalarından haberdar olmalısınız. Aracı kurumların ekonomik takvim uygulamalarıyla anında gelişmeleri ve değişmeleri takip edebilirsiniz. Yatırımlarınızı beklentilerinize göre iyi bir stratejiyle yöneterek, kazanç sağlayabilirsiniz.

Merkez Bankası Açık Piyasa İşlemleri

Merkez Bankası Açık Piyasa İşlemleriDiğer para politikaları bileşenleri gibi önemli göreve sahip olan açık piyasa işlemleri kısa vadeli faiz değişim oranlarını belirler. Finans piyasalarındaki likiditeyi sağlamak amacıyla düzenlemeler yapılır. Bu düzenlemeler elbette ki gelişigüzel yapılmamaktadır. Hepsi yasalara uygun bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Para politikalarının hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilen işlemler sayesinde arz ve talep miktarlarında artış azalışlar görülmektedir.

Açık piyasa işlemleri sadece para politikası amacı doğrultusunda düzenlenir. Diğer kamu kurum veya kuruluşlarına kredi sağlamak amacıyla APİ düzenlemelerinde bulunulmaktadır. İkincil piyasalarda satılan ürünler ihraç edilir. Bu ihraç edilen borçlanma araçları birincil piyasalarda satılamaz. Aynı zamanda ülkemizde işlemler 91 günü aşmamaktadır Gerek repo gerekse ters repo gibi işlemleri kapsayan APİ, yüksek likiditeye sahip, az miktarda risk içeren ürünler üzerinde düzenleme yapar. Repo nedir, çeşitleri nelerdir, yatırımı nasıl yapılır gibi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bu yazıdan öğrenebilirsiniz.) Sonucunda likidite sağlanarak, piyasalardaki fiyat seviyeleri oynak hale getirilir.

Sonuç olarak, merkez bankalarının uygulamış olduğu para politikalarının piyasaları ne yönde etkileyeceği hakkında bilgiler verdik. Elbette ki önemli bankaların açıklamaları piyasalarda daha yüksek etkiye sahiptir. Her bankanın açıklaması, piyasalarda farklı etkiler yaratır. Bu nedenle sadece dünyada bulunan önemli merkez bankalarının yanı sıra diğerlerinin de takibini yapmalısınız. Alınan kararların yatırım araçlarının değerini ne yönde etkileyeceğini yorumlayabilmelisiniz. Bu sayede etkili kazanımların altına imzanızı atabilirsiniz. Bu kapsamda aracı kurumların eğitimleri yadsınamayacak derecede önemlidir. Piyasaları ve yatırım araçlarının dalgalanmalarını doğru tahmin etmenizi sağlarlar. Bu nedenle öncelikle bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artıcı çalışmalarda bulunmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum