Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankalarının Toplam Altın Rezervi Güçlü Alıma İşaret Etti

Merkez bankaları 2018 yılının ilk 6 ayında ellerindeki altın rezervini hızlı artırdı ve son 3 yılın en güçlü ilk yarı alımına işaret etti. İşte detaylar;
Merkez Bankalarının Toplam Altın Rezervi Güçlü Alıma İşaret Etti

Merkez bankalarının ellerini güçlendirmek için tuttukları altın rezervinin sayısında hızlı bir artış gözlendi. Öyle ki 2017 yılının ilk 6 ayında 178,6 ton iken, 2018 yılının ilk 6 ayında bu rakam 193,3 tona yükseldi. Bu artış, son 3 yılın en güçlü ilk yarı yıl  alımına işaret etti. Dünya Altın Konseyi’nin (WGC), Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) verilerini derleyerek hazırladığı rapor, bu yılın ilk yarısına dair bilgileri ortaya çıkartmış oldu.

Rapora göre; küresel merkez bankalarının sahip olduğu altın rezervleri 2018 yılının ilk 6 ayında 33 bin 763,6 tona yükseldi.

Toplam Altın Rezervi 34 Bin Tona Yakın

2017 yılının ilk yarısında 178,6 ton altın alan merkez bankaları, bu yılın aynı döneminde 193,3 ton alım gerçekleştirdi. Bu şekilde merkez bankalarının 2018 yılı ilk 6 aylık altın alımları, 2015 yılından bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Bu alımlarda ise Rusya, Türkiye ve Kazakistan’ın önemli rol oynadığı, toplam alımın yüzde 86’sını gerçekleştirdikleri belirtildi.

En Çok Rusya Türkiye ve Kazakistan Aldı

Raporda en çok alımı Rusya, Kazakistan ve Türkiye’nin yapması dikkat çekerken, 2018 yılının ilk yarısında gerçekleştirilen alımların yüzde 86’sına bu 3 ülkenin sahip olduğu açıklandı. Rusya, 2017 yılının başından beri gerçekleştirdiği alımların miktarı 383,3 tona ulaşırken, ilk sırada yer aldı. Türkiye ise 2017 yılının başından beri 125,8 ton alım gerçekleştirdi. 2017 yılının başından bu yana Kazakistan’ın aldığı altın miktarı ise 68,4 ton oldu ve üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye 1,5 yıllık süreçte 125,8 ton alım ile altın rezervini en hızlı artıran ülke sıralamasında ikinci oldu.

Türkiye Altın Rezervi Artırma Alımında İkinci

AA Finans Analisti İslam Memiş, WGC’nin yayınladığı rapora göre merkez bankalarının 2018 yılının ilk yarısında toplam altın talebinin yüzde 10’unu oluşturduğunu söyledi. “Finansal tedbir” amacıyla merkez bankalarının altın talebini artırdığını dile getiren İslam Memiş, ABD Başkanı Donald Trump’un küresel piyasaları rahatsız ettiğini ve bu nedenle çıkabilecek sorunlara erken tedbir alındığını ifade etti. Memiş, Orta Doğu’da jeopolitik risklerin artışına da dikkat çekerek, altın talebinin artmasında etkili olduğunu belirtti.

İslam Memiş, 2019 yılının finans piyasaları için zorlu geçebileceğini ve ticaret savaşları gibi risklerin dünya ekonomisinde etkili olacağını söyledi.

Endişeler Fiziki Talebi Artırdı

Ticaret savaşları, doğal felaketler ve savaş risklerinin 2019 yılında dünya ekonomisi üzerinde etkili olabileceğini belirten analist, bu nedenle güvenilir liman olarak altına talebin artacağına dikkat çekti. Altın talebinin artması ve dolar varlıklarında beklentilerin gerilemesi sonucunda da altın ons fiyatının yükselişe geçeceğini ifade etti. Aynı zamanda 2019 yılında altın ons fiyatının en çok konuşulduğu dönem olabileceğini dile getirdi.

Altın onsunun teknik olarak 1.350 – 1.400 – 1.450 – 1.500 dolar seviyelerine kadar yükselebileceğini belirtti.

Altın Onsu Teknik Seviyeleri

Dünya merkez bankalarının dolar ve tahvillere güvenmediğini söyleyen Memiş, fiziki altının hem ticari enstrüman hem de yatırım araçları içinde en çok kazandıran olmaya devam edebileceğini ifade etti. GCM Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise merkez bankalarının bilançolarını uzun vadeli stratejiler çerçevesinde oluşturduğunu söyledi.

Erkan, merkez bankalarının portföy çeşitlendirmesi yaptığını ve altının stratejik bir rezerv aracı olduğunu ifade etti.

Portföy Çeşitlendirmesi Stratejisi

Altının piyasalardaki instabilite zamanlarında enflasyondan korunma aracı olarak görüldüğünü de söyledi. Enver Erkan, fiziksel talep unsuru ile merkez bankalarının uzun vadeli bilanço çeşitlendirme stratejileri kapsamında yaptıkları altın alımı veya altın rezervlerini artrma durumu arasında bir ilişki kurmanın çok doğru olmadığına dikkat çekti. Aynı zamanda “fiziksel talep artıyor, fiyatlar artacak” demenin de çok doğru olmayacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum