Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankaları Sanal Para Kullanımına Sıcak Bakıyor mu?

Bitcoindeki hızlı yükseliş ve insanların bu yöne ağırlık vermesi merkez bankalarını harekete geçirdi. Birçok merkez bankası sanal para kullanma ihtimallerini gözden geçirmeye başladı. İşte detaylar...
Merkez Bankaları Sanal Para Kullanımına Sıcak Bakıyor mu?

Son yıllarda hayatımıza giren kripto para dediğimiz sanal para birimleri, her geçen gün kullanım ağını genişletiyor. İlk başlarda güven sorunu yaşayan dijital paralar artık daha çok alanda kullanılmasının da etkisiyle, birçok kişinin tercih etmesine sebep oldu.

Hayatımıza 2009 yılında giren bitcoin şu an tüm dünyanın tanıdığı bir kripto para durumunda. Özellikle geçtiğimiz ay üst üste gelen rekor artışlarla, hakkında hiç bilgi sahibi olmayanların bile öğrenmesini sağladı. Günümüzde birçok finansal ve bankacılık işlemleri internet üzerinden yapıyoruz. Elektronik ortamlarda yapılan bu işlerin en büyük riski ise olası siber saldırılar. Birçok kez bankalarının siber saldırılara maruz kaldığını duymuşsunuzdur. Ancak bu riske rağmen merkez bankaları, sanal para birimlerinin kullanma ihtimalleri üzerinde durmaya başladı.

Dartmouth College ekonomi profesörü Andrew Levin konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Levin; merkez bankalarının kullandığı dijital para biriminin, dijital para dışındaki kağıt paralara benzediğini ve doları temsil ederek artık ücretsiz bir şekilde kullanılabileceğini bildirdi.

Artık Sanal Para Devri mi Başlıyor?

Kripto para birimlerinin tüketicilerin ve küçük işletmelerin yararına olacağı düşüncesinin gündeme gelmesinin ardından, birçok ülkenin merkez bankası sanal para kullanımını değerlendirmeye başladı. Örneğin Vietnam Merkez Bankası, Mart ayında bitcoin kullanma ihtimalini çok ciddi bir şekilde değerlendirdiğini belirtmişti. Çin ve Danimarka merkez bankaları da kripto para birimi kullanımında denemeler yaptıklarını açıkladı. En dikkat çekeni de FED Guvernörü Jerome Powell, dijital para birimine geçmeyi düşündüklerini açıklamıştı.

Bitcoin Güvenilir Bir Para Birimi mi?

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi bitcoin daha doğrusu sanal para birimleri ortaya çıktığı ilk günden bu yana güven tartışması sürüyor. Her ne kadar merkez bankaları sanal para birimine geçmeyi düşündüklerini açıklasa da sistemde hala çok ciddi açıklar var.

Örneğin; bitcoin devletsiz bir para birimi. Yani hiçbir ülkeye bağlı değil. Dileyen herkes bitcoin borsası kurabilir. Sadece internette mevcut olan bitcoini şu an hiçbir banka kabul etmiyor. Önümüzdeki dönemlerde akıbeti hakkında elbette bir şey söylemek şu an için yanlış olur.

Hiçbir devlet denetiminde olmayan bitcoin borsası her türlü manipülasyona açık. Örnek verecek olursak; 2013 yılında Mt. Gox. adındaki borsadan 500 milyon dolar çalındığı biliniyor. Bitcoin kullanımı 2011 yılında Kanada’da tamamen yasaklandı. Benzer şekilde Silk Road adındaki borsa da ABD güvenlik güçleri tarafından yasaklandı. Bunun sebebi ise uyuşturucu ve silah satışlarının yapıldığının tespit edilmesi olmuştu.

Evet bitcoin hızla yükselen bir para birimi. Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği rekor yükselişlerle yeni milyonerlerin doğmasını sağladı. Ancak bir anda milyoner olunabildiği gibi beş parasız kalma ihtimalinin de bulunduğu bir piyasa olduğunu unutmamakta fayda var.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum