Yatırım yapmaya başla!

Alan Greenspan: Merkez Bankalarının Dijital Para İhraç Etmesi Anlamsız!

ABD merkez bankasının eski bir başkanı olan Alan Greenspan, merkez bankalarının dijital para ihraç etmesinin bir anlamı olmadığını söyledi.
Alan Greenspan: Merkez Bankalarının Dijital Para İhraç Etmesi Anlamsız!

ABD Federal Rezerv eski başkanı olan Alan Greenspan, Salı günü yaptığı bir açıklamada, merkez bankalarının dijital para çıkarmasına gerek olmadığını söyledi. Greenspan, Çin finans dergisi Caijing’in yıllık ekonomik görünüm konferansında yaptığı konuşmada, merkez bankalarının bunu yapmasının bir anlamı olmadığını dile getirdi.

Greenspan, ulusal para birimlerinin başka hiçbir kuruluşun sunamayacağı bir şey olarak devlet kredisi ile desteklendiğine dikkat çekti. Greenspan, “ABD’nin temel egemen kredisi, Facebook’un hayal edebileceğinden çok daha fazla,” dedi.

Sosyal ağ şirketi, bu yılın başlarında büyük küresel ödeme şirketleriyle kilit bir ortaklık yaptı ve Libra adında bir dijital para yarattı. Ancak geçen ay Visa, Mastercard, PayPal, Stripe ve eBay, ABD hükümetinin incelemelerinin artmasıyla Libra’nın arkasındaki koalisyondan çıktıklarını söyledi.

Çin Halk Bankası (PBOC), ne kadar yakında piyasaya sürüleceği belli olmasa da kendi dijital para birimi ile çalışmaya devam ediyor. Reuters raporuna göre; Philadelphia Federal Rezerv Başkanı Patrick Harker, Ekim ayı başında Fed dahil merkez bankalarının dijital para birimi çıkarmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Reuters, görüşünün Fed’de azınlıkta olduğunu, ancak personelinin sorunu araştırdığını belirtti. Dijital para birimleri, 2017’de bitcoin fiyatının birkaç yüz ABD dolarından yaklaşık 20 bin dolara yükselmesiyle dünya genelinde dikkat çekti. Bitcoinin temelindeki blok zinciri teknolojisinin pek çok meraklısı, haklarının bir kurumun merkezi kontrolü ile çelişen merkezi olmayan sisteminde yattığını söylüyor.

Çin 2 ila 3 Aya Kendi Dijital Parasını Başlatabilir

Çin 2 ila 3 Aya Kendi Dijital Parasını BaşlatabilirÇin, dijital para birimini önümüzdeki 2 ila 3 ay gibi erken bir sürede başlatabilir. Foxconn Technology Group tarafından desteklenen bir yatırım şirketinin yönetici ortağı bu yöndeki tahminlerini açıkladı.

HCM Capital’in yönetici ortağı Jack Lee’ye göre; Çin, Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) adlı bir çerçeve geliştirdi. Bu, merkez bankasının Alipay ve WeChat Pay tarafından ticari bankalara ve üçüncü taraf ödeme ağlarına dijital para birimi vermesini sağlayacak.

Lee, Singapur’daki FinTech Festivali’nde CNBC’den Tanvir Gill’e “Yani, zaten tüm sisteme ve ağa hazırlar. Bence çok yakında göreceksiniz, belki iki ila üç ay içinde,” ifadelerini kullandı. Lee, lansmanın bir deneme olarak başlayabileceğini söyledi.

Reuters’a göre; HCM Capital, bir dizi blok zincir başlangıcına yatırım yaptı. Reuters, Japon firması SoftBank’ın 100 milyar dolarlık Vision Fund’a yatırım yapan Tayvanlı elektronik üreticisi Foxconn tarafından desteklendiğini söyledi.

Bazı uzmanlar, sanal para birimlerinin dolandırıcılık risklerini, özellikle de kara para aklama ve terör finansmanı riskini artırabileceği konusunda uyardı. Ancak birçok hükümet alanı düzenlemenin bir yolunu henüz bulamadı.

İsviçre’nin uluslararası finans sekreteri Daniela Stoffel, Çin’in dijital para biriminin beklenen lansmanının dünya çapında yetkilileri bu tür teknolojiyi nasıl kullanmak ve düzenlemek istediğine karar vermeye zorlayabileceğini söyledi.

Stoffell, “Hükümetler şimdi bunun gerçekten gerçekleştiğini anlıyorsa ve bir e-para biriminde belirtilen soru ve zorluklar şimdi gerçekse bunun küresel bazda kararlara daha fazla ivme kazandıracağını umuyorum,” ifadelerini kullandı.

Stoffel, düzenlemeye ek olarak, dijital para birimlerindeki potansiyel artış, ulusal para birimlerinin ve merkez bankalarının rolleriyle ilgili soruları da beraberinde getireceğini söyledi.

Dijital para çıkarma yönünde hareket eden tek ülke Çin değil. İsviçre’de, İsviçre Ulusal Bankası geçen ay bu tür para birimlerinin alım satımda olası kullanımını incelemek için ülkenin borsaları ile çalıştığını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum