Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankalarındaki Güçlü Altın Alımlarını Değerlendiren ANZ, Bu Durumun Süreceğini Öngörüyor

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu Limited Şirketi (ANZ), merkez bankaları tarafından yapılan altın alımlarının gelecek yıllarda da devam edeceğini öngördü.
Merkez Bankalarındaki Güçlü Altın Alımlarını Değerlendiren ANZ, Bu Durumun Süreceğini Öngörüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu sıralar fiyatlarında yükseliş görülen altına dair farklı şirket ve analistlerden yorumlar gelirken, dün UBS Group tarafından da altına yönelik bir öngörü gelmişti. Altın fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini söyleyen şirket, 1600 dolar seviyelerine tırmanışı yakın bulmuştu.

Altın alım tavsiyelerinin arttığı şu dönemde, merkez bankaları da alıma yöneliyor. Australia & New Zealand Banking Group (ANZ) tarafından bu konuda ortaya atılan bir yorum, bu durumun gelecek dönemlerde de devam edeceğini söylerken, Çin’in de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin daha fazla alım yapabileceğini iddia etti.

ANZ, merkez bankalarındaki güçlü altın alımlarının gelecek yıllarda da süreceğini belirtirken gelişen ülke para birimlerindeki yüksek belirsizliğe işaret etti.

Güçlü Altın Alımları Gelecek Yıllarda da Devam EdecekSöz konusu bu ortam dikkate alındığında Rusya, Türkiye, Kazakistan ve Çin gibi ülkelerin portföy çeşitlendirmenin yanında altın almak için geçerli sebepleri olduğunu söyleyen ANZ, sektörün gerçekleştirdiği net alımların 650 tonu aşabileceğini öngördü.

Merkez bankalarında görülen altın alımı artışı küresel piyasaları etkiledi ve bunun ardından gelen talepteki artış altın fiyatlarına 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeyi getirdi.

Yavaşlayan ekonomik büyüme, ticaret gerilimleri, jeopolitik risklerin artması ve bazı ülkelerin portföylerindeki doları azaltma çabaları gibi durumlarla merkez bankalarında altın rezervleri artış kaydediyor.

ANZ’nin verilerine göre merkez bankalarının şimdiye kadar yaptığı resmi alımlar dünyadaki tüm tüketimin %10’luk kısmına tekabül ediyor.

Tüm Dünyadaki Tüketimin %10'una İşaret EdiyorÇin Merkez Bankası’nın yaklaşık 1,936 ton altın alımı gerçekleştirdiğine değinen ANZ, bu tutarın toplam dış rezerv varlıklarının %3’üne karşılık geldiğini belirtti. Bunun ayrıca bankaya altın tahsisi artırımı için yeterince fırsat verdiği belirtildi.

Diğer taraftan Çin Merkez Bankası’nın altın rezervleri geride bıraktığımız Temmuz ayında artmış ve bu artışı Aralık ayından bu yana kesintisiz devam ettirdiği biliniyor. Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre merkez bankalarının 2019’un ilk 6 ayında 374.1 tonluk altın alımı gerçekleştirdiği ve bu alımların toplamdaki altın talebini son 3 yılın en yükseğine çıkardığı öğrenildi.

Merkez bankalarının alımlarının süreceğini bekleyen ANZ’nin yanında, bu konuyu esas alan bir anketin sonuçlarına göre katılımcıların %54’lük kısmı gelecek 1 yılda küresel varlıklarda artış görüleceğini düşünüyor. Durum böyleyken sadece merkez bankaları değil, yatırımcılar da güvenli liman olarak gördüğü altına yatırım yapma eğiliminde bulunuyor.

Son olarak yine Dünya Altın Konseyi’nin bu yılın ikinci çeyreğini ele alan “Altın Trendleri” raporundan ulaşılan bilgiye göre küresel merkez bankaları düşük tahvil faizleri ile her geçen gün artan risklerden kaçmak amacıyla artırdığı altın alımlarında toplam 224.2 tonluk miktara ulaşmıştı. Bu rakam, yılın bir çeyreğinde merkez bankalarının yaptığı en yüksek altın alımına işaret ediyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu