Yatırım yapmaya başla!

Merkel ile Macron, Jinping – Putin – Trump Üçlüsünden Daha Güvenilir!

ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü yayınlanan uluslararası bir ankette Xi Jinping ile Putin’e kıyasla daha az güvenilir bulundu. Detaylar aşağıda;
Merkel ile Macron, Jinping – Putin – Trump Üçlüsünden Daha Güvenilir!

Göreve geldiğinden bu yana sürekli tartışmalara neden olan ABD Başkanı Donald Trump, yayınlanan uluslararası bir ankette Çin ve Rusya liderlerine kıyasla daha az güvenilir bulundu.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Pew Araştırma Merkezi (Pew Research Center) tarafından yapılan ankete katılan 25 ülke katılımcısının yalnızca % 27’sinin “dünya meselelerinde doğru şeyi yapma” konusunda Trump için oy verdiği bildirildi. Buna karşılık, katılımcıların % 52’si Almanya Başbakanı Angela Merkel’in küresel ilişkilerde doğru şeyi yaptığına inandıkları yönünde oy kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ankette katılımcıların % 46’sının oyunu alırken, onu takip eden Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ise % 34 seviyesinde kaldı.

]Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron % 46 OyPew Araştırma Merkezi imzalı ankete katılanların % 30’u ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için oy kullandı. Dünya meselelerinde doğru şeyi yapma konusunda diğer liderlerin aşağısında kalan Donald Trump da Putin’i takip ederek % 27’lik dilimin onayını aldı. Bu noktada, Washington merkezli tarafsız Pew Araştırma Merkezi’nin anketi 25 ülkeden toplam 26.112 katılımcıyla Mayıs ortası ile Ağustos ortası arasında yaptığı kaydedildi.

Düşünce kuruluşu son anketiyle ilgili; “sonuçlar uluslararası vatandaşların ABD’nin dünya ilişkilerinde oynadığı rolle ilgili kaygılarını gösteriyor” dedi.

Xi Jinping ve Putin, Dünya Meselelerinde Trump’a Göre Daha Güvenilir!Ayrıca Pew’in raporunda; “büyük çoğunluk, ABD’nin dış politika kararlarını verirken kendilerininki gibi diğer ülkelerin çıkarlarını düşünmediğini söylüyor” ifadelerine yer verildi. Bunun yanında raporda; “birçok kişi ABD’nin bir zamanlar yaptığı gibi küresel sorunları çözmeye yardım etme konusunda daha az çaba harcadığını inanıyor, aynı zamanda Amerikan yumuşak gücünün azaldığına dair işaretler var. ABD bireysel hürriyete saygı konusundaki itibarını korurken, buna 10 yıl öncesine daha az insan inanıyor” dendi.

Neticede; Trump Kasım 2016’da kazandığı seçimlerden bu yana uluslararası diplomasi söz konusu olduğunda birçok tabuyu yıkmıştı.

Trump'a Dünya Meselelerinde Güven Yok ABD’nin uzun süreli müttefiklerinden Avrupa’ya ek tarife uygulamak, Meksika ile Kanada gibi komşularıyla anlaşmasını iptal etmek ve tabii ki ticaret partneri Çin’e vergi getirmek, bunlardan bazılarıydı. Yani yaşananlar göz önüne alındığında Trump’ın en düşük güven puanlarını alması pek şaşırtıcı değildi.

Düşünce kuruluşu da Trump dönemindeki ABD hayal kırıklıklarının çoğunun ülkenin en yakın müttefiklerinden ve partnerlerinden geldiğini aktardı.

Pew Anketine Göre Trump Müttefiklerini Hayal Kırıklığına Uğrattı Ankette; “Almanya’da dört kişiden üçü ABD’nin küresel sorunları ele almada daha az şey yaptığını söylüyor ve ABD’nin kişisel özgürlüklere saygı duyduğuna inanan halkın payı 2008’den bu yana % 35 düştü. Fransa’da Trump’a güvenenlerin yüzdesi yalnızca 9 ve ülkenin % 81’i ABD’lilerin Fransızlar gibi dış politika kararlarını verirken diğer ülkelerin çıkarlarını düşünmediğine inanıyor” sözleri de kullanıldı.

ABD’nin yakın komşularında da eleştirel görüşlerin yaygın olduğu vurgulanarak, Kanadalıların yalnızca % 25’inin Trump’ı olumlu değerlendirdiği, % 82’sinin ABD’nin politika yaparken Kanada’nı çıkarlarını düşünmediği, % 63’ünün ise ABD’nin küresel sorunları ele alma konusunda eskiye kıyasla daha az şey yaptığını söylediği belirtildi. Tabii, anketin ABD ile Kanada arasında yeni bir ticaret anlaşması imzalamadan önce yapıldığı da hatırlatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum