Yatırım yapmaya başla!

Merkel’in Çırağı Annegret Kramp-Karrenbauer CDU’nun Yeni Lideri Oldu!

Almanya’nın iktidardaki Hristiyan Demokratik Birlik Partisi’nin (CDU) yeni başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer oldu. Detaylar haberimizde;
Merkel’in Çırağı Annegret Kramp-Karrenbauer CDU’nun Yeni Lideri Oldu!

Almanya Başbakanı Angela Merkel geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, Aralık ayında yapılacak kongrede parti liderliği için aday olmayacağını duyurmuş ve bunun ardından CDU’nun yeni liderinin kim olacağı hakkında çeşitli yorumlar yapılmıştı.

Ancak yaygın görüşte en güçlü adayın partinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer olduğu söylenmiş ve Kramp-Karrenbauer yarışacağı eski Milletvekili Friedrich Merz ile Sağlık Bakanı Jens Spahn’ı yeneceği tahmin edilmişti. Nihayetinde beklenen oylama dün yapıldı ve sonuçlar şaşırtmayarak Hristiyan Demokratik Birlik Partisi’nin yeni lideri Annegret Kramp-Karrenbauer seçildi.

Verilen bilgilere göre Annegret Kramp-Karrenbauer, seçimlerin ilk turunda geçerli 999 oyun 450’sini aldı.

 Annegret Kramp-Karrenbauer İlk Seçimlerde 450 Oy Aldı Annegret Kramp-Karrenbauer’ın ardından ikinci güçlü aday olarak görülen Friedrich Merz 392, Jens Spahn ise 157 oy aldı. Adayların hiçbirinin delege sayısının yarısından fazlasının oyunu alamaması nedeniyle seçimlerde ikinci tura geçildi. İlk turda en fazla oy alan iki adayın yarıştığı ikinci turda Annegret Kramp-Karrenbauer, 517 oy alarak Hristiyan Demokratik Birlik Partisi’nin genel başkanlığına getirildi.

Böylece Annegret Kramp-Karrenbauer, Angela Merkel’in ardından partinin 8. başkanı ilan edildi.

 Annegret Kramp-Karrenbauer CDU'nun 8. Lideri9 Ağustos 1962 doğumlu olan ve AKK olarak da bilinen Annegret Kramp-Karrenbauer, 2011 2018 yılları arasında Saarland Eyaleti Başbakanı olarak görev yapmış ve bu göreve gelen ilk kadın olmuştur. Angela Merkel’in parti liderliğini ve başbakanlığı bırakacağını açıklamasının ardından Almanya Şansölyesi olmaya en yakın isimlerden biri olarak gösterilmiştir.

Nitekim dünkü oylamanın ardından, ülkenin en büyük partisinin başına geçen siyasetçinin bir sonraki Almanya başbakanı olabileceği iddiaları yeniden alevlendi.

AKK Almanya'nın Yeni Başbakanı Olacak İşte bu noktada, Almanya’nın gelecek başbakanı olabilecek siyasetçinin nasıl biri olduğu, tüm dünya tarafından merak edilir hale geldi ve onun Merkel’e olan yakınlığına dikkat çekildi. Mütevazı tarzı, başarılı siyasi analizleri ve Merkel’in politikalarını destekleyişi ile tanınan AKK, Almanya Şansölyesinin sığınmacı politikasına katılıyordu. Kadın hakları ve asgari ücret konularında liberal bir tutuma sahipti.

Ülkedeki Türklerin çifte vatandaş olma hakkını sorgulayan AKK, Almanya’ya yerleşen Türklere ve onların çocuklarına çifte vatandaşlık hakkı verilmesini istiyor fakat torunlarının yalnızca Alman vatandaşı olmasını savunuyordu. Bununla birlikte Saarland’da başbakanlık yaptığı dönem sırasındaki Türkiye’deki 2017 referandumu sırasında AKK, Türk politikacıların eyalette konuşmasını yasakladığı biliniyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum