Yatırım yapmaya başla!

Viyana En Yaşanabilir Şehir Olma Konusunda Rakip Tanımıyor!

Her yıl yapılan uluslararası bir araştırmaya göre Viyana; dünyanın en yaşanabilir şehri seçildi. Avusturya’nın başkenti Viyana’nın bu unvanı üst üste 9. kez kazanması büyük yankı uyandırdı.
Viyana En Yaşanabilir Şehir Olma Konusunda Rakip Tanımıyor!

Avusturya’nın başkenti Viyana’nın üst üste 9. kez kazandığı dünyanın en yaşanılası şehir unvanı; kentin bu konuda tahtından edilemeyeceği gerçeğini bir ke daha gözler önüne serdi. 231 şehrin sıralandığı ve bu yıl 20. kez yapılan araştırmanın sonuçları, Viyana’yı bir kez daha şaha kaldırdı.

Uluslararası araştırma şirketi Mercer tarafından yapılan ankette, sosyo-ekonomik şartlar, sağlık, eğitim, suç, politik istikar ve barınma gibi farklı kriterler göz önüne alındı. En yaşanılası şehirler listesindeki ilk 20’ye Türkiye giremezken söz konusu listede yer alanlar geçen seneninkilerle pek farklılık göstermedi.

Mercer’in listesi şirketlerin iş yeri kurmak için yer arayışına yardım ederken, ilk sıradaki Viyana birinciliğiyle göz kamaştırdı.

Mercer En Yaşanabilir Şehirler ListesiPeki, şehri şu anda sahip olduğu özellikler dışında bu kadar özel kılan hususlar neler? Avusturya’daki en kalabalık şehir olan Viyana, tarih boyunca Avrupa’nın en önemli kültür, sanat ve politika merkezlerinden biri olmuştur.

Pek çok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış, bu nedenle günümüzün önde gelen turizm şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Örneğin; müziğin başkenti olarak da ünlenen Viyana’nın pek çok yerinde Beethoven bu evde yaşamıştır, burada yürümüştür gibi tabelalar bulunmaktadır.

Viyana 9. Kez En Yaşanılası Şehir OlduNeticede Viyana; müzeleri, katedralleri, sarayları, tarihi binaları ve parkları gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Tabii, fırsatı olanlar için yaşanması gereken yerlerin başında da!

Keza en yaşanılabilir şehirler listesinde 9. kez birinci olması bu durumu açıkça kanıtlıyor. Öte yandan; listenin ilk 10’unda 8 Avrupa şehrinin bulunması da epey dikkat çekiyor.

Viyana’yı sırasıyla Zürih, Auckand, Münih, Vancouver, Düsseldorf, Frankfurt, Cenevre, Kopenhag ve Basel takip ediyor.

İlk 10'da 3 Almanya 3 İsviçre Şehri Var Listede dikkat çeken bir diğer şey ise 3 İsviçre, 3 tane de Almanya şehrinin ilk 10’da yer alması.

Listenin geri kalanındaki şehirler ise şöyle; Sidney, Amsterdam, Berlin, Bern, Wellington, Melbourne, Toronto, Lüksemburg, Ottawa, Hamburg yer alıyor. Listenin en sonundaki şehir ise 10 yıldan beri konumunu koruyan Bağdat olmuş.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum