Yatırım yapmaya başla!

Mercedes ve Waymo Çin’de 4. Seviye Otonomlu V-Class Van Araç Testine Başladı!

Mercedes, araçlarına vereceği otonom sürüş tekniğini Çin'in karmaşık yollarında test etmiş. İşte haberin detayları...
Mercedes ve Waymo Çin’de 4. Seviye Otonomlu V-Class Van Araç Testine Başladı!

Otonom sürüşte ilk akla gelen Tesla olsa da bu işin öncüsü Mercedes‘tir. Uzun yıllar önce S Serisi’ne verilen algılama, seçici radar özellikleri ve kendi kendine karar verebilme gibi tekniklerini sunmuştu. Alman markanın bundan sonra yapması gereken, olağan sistemi geliştirip araçlara yüklemekti. Keza açılan ayrı birimlerdeki mühendis ve yazılımcılar özerk sürüşe sahip otomobiller yapabilmek için farklı bir yol izlediler.

Kapsamlı testlerine Waymo ile Çin’de devam eden Mercedes, konusunda uzman olan bir şirketle çalışmış oluyor. Günümüzde otonom sürüşe sahip araçlara tamamen kendi gidebilmesi için sistem geliştiriliyor. Halen daha bir şeylerin oturmamış olduğunu ve Waymo’da dahil olmak üzere bazı firma araçları daha büyük kazalara karışıyor. Güvenlik konularında oldukça hassas davranana Mercedes’te testlerini en mantıklı ülkede yapma kararı almış. Çin’e gidiş sebebi bence mantıklı!

Mercedes ABD ve Almanya’da Otonom Sürüş Ehliyetini Aldı

Mercedes ABD ve Almanya'da Otonom Sürüş Ehliyetini AldıHer ne kadar Mercedes kendi ülkesinde ve Amerika Birleşik Devletleri‘nde otonom sürüş için ehliyete sahip olsada, Çin trafiğinde ürünü geliştirmenin daha kusursuz olacağını düşünmüşler. Bunun sebebi de Pekin’in “benzersiz ve karmaşık kentsel trafik durumları”nın olması.

Çin’e getirilen V-Class prototipinin Apollo otonom sürüş platformunun da içinde bulunduğu Baidu teknik uygulamaları ile donatıldığı bildirildi. Ayrıca Mercedes Van, “akıllı hareketlilik” için Ulusal Pilot Bölgesi’nde çok sayıda teste tabi tutulmuş. Araç içerisinde olması zorunlu güvenlik sürücüleri de “titiz” otomatik sürüş eğitim programlarını tamamlamışlar.

Otonomla Gelecek Mercedes’lerin Pahalı Olacağı Vurgulandı!

Otonomla Gelecek Mercedes'lerin Pahalı Olacağı VurgulanmışMercedes, Çin’e getirdiği otonom minibüsü hakkında fazla detaya girmedi. Ancak önümüzdeki yıllarda caddelere çıkartılacak otonomlu araçların Bosch ile geliştiriceğini bildirdi. Alman markanın araştırma ve geliştirme patronu Ola Källenius, “Araçlarımız, otonomlu bir şekilde üretime geçtiği zaman olağanüstü pahalı olan sistem yüzünden onbinlerce dolar fazlasına satılacaktır.” dedi.

Çin’in kendine has karmaşık trafiğini avantaja çevirmek isteyen Mercedes, özerk sürüş konusuna ne kadar çok eğildiğini anlatmış oldu. Bundan sonraki adımlar Bosch ile atılacak ve 5. seviye için hazırlıklara başlanacak. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum