Yatırım yapmaya başla!

Mercedes ve Hyundai’nin CES’e Getirdiği Uzay Çağı Konseptleri!

Hyundai ve Mercedes'in teknoloji birimleri CES'te Vision Urbanetic ve MOBIS adında iki özel konseptlerini gösterdiler!
Mercedes ve Hyundai’nin CES’e Getirdiği Uzay Çağı Konseptleri!

Mercedes, bu sene CES Fuarı’na çok yönlü gelmeye karar vermiş. Elektriksel gelişmelerden bizi haberdar ederken, aynı zamanda otonom sürüş teknolojisinde ilerlemelerini anlatıyor. Aynı mantık çerçevesinde Hyundai de bina arkası görüntü tespiti sisteminden sonra MOBIS konsept aracını tanıtıyor. Her iki markanın kapsül tipi konseptlerine baktığımızda artık bizlere araçların gelecekte tek tip, bu şekilde olacağı algısı da net şekilde yapılıyor.

Standart araç sistemleri, ileride kendi kendine hareket edebilmesi üzerine kuruluyor. İnsanlarla iletişim halinde olan, sessiz araçlar için dünyada birçok şirket çalışmalara başladı.

Mercedes EQC’yi de getirerek, bazı menzil rakamlarından bahsetti.

EQC, ön ve arka akslara yerleştirilen elektrik motorlarıyla hareket etmekte. 402 ps toplam güç üreten elektrikli aktarım organları 564 nm tork üretiyor.

NEDC verilerine göre 80 kWh‘lık pillerle 450 km yol alabileceği söylendi. DC hızlı şarj uyumuna sahip SUV, 40 dakika içerisinde bataryaları %80 doluluk oranı varabiliyor.

Mercedes ikinci araç tipini Vision Urbanetic ile gösteriyor.

Bu aracı ilk olarak IAA Hannover Fuarı‘nda rastlamıştık. Robo-Van aracın fütüristik kalıpları, Ledlerin her alanda kullanılmasıyla panayır ortamı yapılmış. Sezgisel düşüncenin teknolojik fikri olan Mercedes’in modüler arabası, şoförsüz şekilde, insaların istek lokasyonlarına bağlı olarak hareket edebilen bir yapı üzerine kuruldu. Modüler olmasıyla da otonom ve elektriğin ticari alanlarda da rahatlıkla kullanılacağı anlamına geliyor.

CES’in diğer bir uzay mekiği konuğu da Hyundai MOBIS.

Bilim insanlarının söylediklerine kulak verdiğimizde; 2030’lu yıllarda trafikteki araç modellerin tek tip ve belirli markalarla insan taşımacılığı yapılacağını söylüyorlar. Hyundai MOBIS, yayalarla iletişim halinde olabilen ve iletişimlerini ışıkla yapabilen bir tür özelliğe sahip.

Mesela far ve etrafı kırmızı olduğunda yayalara “aracın önünde hareket etmenin güvenli olmadığı” belirtilecek. Araç durduğunda ve yolun güvenli olduğunu belirtmesi de yola, yaya geçitini ışıklı şeklinde çizerek gösterecek. Otonom sistemin 137 metre ötesinden insanları tanıyıp, tepki mekanizmasını hesaplayacağı söyleniyor.

İnsan ve makineler arasında “ışıklı bir iletişim” yöntemi düşünen Hyundai, kısa süreler içerisinde, buldukları bu uyarıcı sistemi insaların araçlarına taktıklarında anda kullanabileceklerini aktardı.

Hyundai MOBIS’in lamba mühendisliği direktörü Mirco Goetz’e göre, “Işık, otomobil var olduğu sürece araçlar ve yayalar arasında iletişim için bir kanal olarak kullanılıyor. Bu yüzden hayat kurtarmak için bu teknolojinin gelişimine öncülük ediyoruz ve yolu kullanan herkese gönül rahatlığı sunuyoruz.” dedi. Mercedes ve Hyundai’nin süper otonom elektrikli konseptleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum