Yatırım yapmaya başla!

Mercedes’in Güvenlik Deneylerine Hazırladığı Yeni GLE SUV

Mercedes yine araç güvenliğinde ilkleri hayatımıza kazandırmak için GLE'yi bir deney aracına çevirdi!
Mercedes’in Güvenlik Deneylerine Hazırladığı Yeni GLE SUV

Nasıl ki sağlam araç denildiğinden akıllara Volvo geliyorsa, dayanıklı ve insan hayatını geliştirdiği teknolojik otomobillerle de Mercedes ön plana çıkan markadır. Arabaların doğuşuna milat olarak gösterilen Mercedes-Benz, GLE SUV’u üzerinde yapacağı güvenlik çalışmaları için deneysel bir hale getirmiş. Hollanda’daki ESV kongresinde ve Eylül’deki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda resmi prömiyerini yapmadan önce gelen renkli 4×4, bir takım gelişimleri takip için yollarda olacak.

Mercedes, düşüncesini GLE ile başlatacak olsa da yakın gelecekte ürün gamının hepsine bu genetiği yansıtacak. Bazı bilgilerine ulaştığımız Deneysel Güvenlik Aracı‘nda elbette, olağan can güvenliğini sağlayan unsurlarının farklı açıdan bakılmalarına yer veriliyor. İşte detaylar…

İlk söylenen Mercedes GLE’nin özerk sürüş sistemine sahip olacağı.

Mercedes Deneysel Güvenlik AracıŞekli GLE SUV’a pek uymasa da aklımıza Jaguar-Land Rover’ın insan hareketlerini ve trafik durumunu gözleriyle hafızasına alacak kapsül geliyor. GLE’nin farklılaştırılması ilk dış kaportasının başlanmış.

Test ve deneylerin amacı otonom bir sürüşte aracın kendi kendine ne kadar ileri seviye kurtarıcı tepkiler verdiği üzerine. Otonom GLE olası kazalarda direksiyon ve pedalları yaralanma riskine karşı geri çekiyor. Sizinde aklınıza direksiyon geri çekildiğine göre hava yastığının nasıl çalışacağı gelmiştir. Mercedes bunun için airbag düzeneğini direksiyona değil gösterge paneline entegre etmiş.

Deneysel Güvenlik Aracı’nın ikinci etabında çocuk güvenliği var.

Mercedes Deneysel Güvenlik Aracı Katlanır UnsurlarPre-Sage Child adını verdikleri sistem tam olarak şu şekilde çalışıyor; kaza anında çocuk emniyet kemerleri gerilme dirençlerini artıyor. Kendini koltuktan ayrılma aralığını en aza indirecek çekme uyguluyor. Artısı ise çarpışmanın önceden tespit edilmesine bağlı, otomatik olarak ortaya çıkan bir koruma elemanları.

Araç yönetimi sizde olsa bile Mercedes, tepkilerinizde gecikmeniz durumunda sizi ikinci plana atıyor.

Mercedes Deneysel Güvenlik Aracı Aktif FrenlemeSistemin ana temasında otonom sürüş olduğundan GLE’nin sahip olduğu Aktif Fren Yardımı etraftaki yayaları, bisikletçileri tespit edecek. İşte bunlar, fark etmeden GLE’nin alarm çemberine girdiklerinde araç beklenmeden frenleme yapacak.

Farklı bir senaryoda ise; bir bisikletçi kör noktasına geliyor ve siz bunun farkında değilsiniz. Sizden daha uyanık olan Mercedes, aracın kör noktasına giren cisme karşı ters yön hareketi yaparak, şerit değiştirme yapabiliyor.

Alman üretici, Deneysel Güvenlik Aracı iç güvenlik kadar dış güvenlik özellikleriyle de donanımlı olacak. Mesela ön ızgaraya bakarsak, orada daha çok bir ekran olduğunu görürüz.

Yayalar kendilerine ait yoldan geçmek isteyecekleri vakit, onlara doğru gelen veya durur vaziyette olan Alman deney aracı ızgaradaki ekranından ne yapacağını yaya ve bisikletçilere söyleyecek. Aslında yapay bir zekanın araçlarda beden bulmuş bu hali için Mercedes-Benz’i tebrik ediyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum