Yatırım yapmaya başla!

Mercedes’in EV SUV’u EQC’de Potansiyel Bir Hata Tespit Edildi!

Mercedes'in ilk tamamı elektrikli aracı EQC'de çok küçük bir parçadan dolayı aracın büyük hasar aldığı açıklandı.
Mercedes’in EV SUV’u EQC’de Potansiyel Bir Hata Tespit Edildi!

Mercedes, geçtiğimiz sene tanıtımını yaptığı ilk tamamı elektrikli aracı EQC için ilk sorunlar baş göstermeye başladı. Generation EQ SUV projesinin büyük ölçüde yansıtılmış şekliyle gelen araç, motor gücü ve yeterli menzili ile üretime alınmıştı. Mercedes-Benz’in bu atağının ardından rakiplerinden Audi, e-Tron SUV ile cevap vermişti.

Aynı şekilde BMW’de tamamı elektrikli bir arazi aracı yapımı için çalışıyor. Alman şirket resmi bir duyuru ile EV aracında potansiyel bir sorununun olduğunu bildirdi. Hatanın alt takımdaki bir vidanın sonradan kopabileceği olarak söylendi. İşte detaylar;

Daimler AG’den konu hakkında açıklama geldi.

Daimler, “Bazı EQC araçlarında ön aks diferansiyel şanzımanına bağlı cıvata, dayanıklılık spesifikasyonlarına uygun değildir.” dedi. Mercedes’in olaya ciddi şekilde yaklaşmasının nedenlerinden birisi, hatalı vidanın aniden kırılarak, aracın gidişini durdura bilmesi.

Sorun, ön aks için tork aktarımını sınırlandırıyor ve aracın hareket etmemesine neden oluyor. Ayrıca kırılan parça şanzımanın içerisine girerek içerideki işleyişi bozup, sürücünün hakimiyetini etkileyerek bir yere çarpmasına neden olabileceği söylendi.

Autonews Europe‘ye göre EQC’lerin yaklaşık 1.700 adetinde bu tespit edilmiş. Daimler vida hatalı çıkan SUV’un kaç adetinde bu sorun baş gösteriyor ve gösterecek konuları üzerine yorum yapmayı reddetti.

Görüldüğü gibi görmediğimiz ufak bir vidanın neler yapabileceğini duyduk. Belki 1 cm‘lik bir parça olabilir ancak aracın aktarım organlarına zarar verdiği için kazaya yapacak kadar hasar bırakıyor.

EQC, Alman markanın tarihindeki ilk tamamı elektrikli aracı ve sağlamlık konusunda bazı şeyleri ispat etmiştir. Lüks ve konforlu donanım seçenekleriyle marka kalitesini en iyi şekilde temsil eden EQC, çok da sağlam bir araçtır.

Zira yapılan Euro NCap çarpışma testlerinde 5 yıldız almış, yetişkin yolcu korumasında %96, çocuk yolcu korumasında %90 gibi dikkat çeken başarıya imza atmıştır.

408 ps ve 760 nm torkluk elektik motorlarıyla hareket eden EQC, 5.1 saniyede hızlanıp, 470 km’yi 80 kWh‘lık pilleriyle gerçekleştirmekte. Sonuç olarak minik bir vidanın kırılıp araca her ne kadar büyük hasar verse de EQC, sağlam ve Mercedes markasına yakışan bir modeldir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum