Yatırım yapmaya başla!

Mercedes’e Emisyon Suçlaması!

Mercedes’e Emisyon Suçlaması!

Bugünlerde otomobil dünyası yeni bir spekülasyonla çalkalanıyor. Dünya devi otomobil üreticisi Mercedes hakkında gündeme atılan bir iddia, büyük şaşkınlık uyandırdı. Almanya’nın önemli gazetelerinde yer alan habere göre; ABD’de Mercedes-Benz firmasına yönelik, üretmiş olduğu bazı modellerde nitrik oksit emisyonlarının büyük ölçüde resmi rakamları aştığı iddia ediliyor. 1926 yılında Karl Benz’in şirketi Benz&Cie. ve Gottlieb Daimler’in şirketi Daimler Motoren Gesellschaft’ın birleşmesi sonucu kurulmuş olan otomotiv üreticisi Mercedes-Benz, zor günler geçiriyor. Ortaya atılan iddia sonrası ABD’de yasal işlemlerde başlatılmış durumda. Mercedes’e yönelik emisyon iddiaları sonrası birçok çevre kuruluşu ve tüketici mahkemelere başvurdu.

14 model geri çağırılabilir!

Açılan davalarda Mercedes’in ürettiği 14 modelin isminin geçtiği belirtiliyor. 14 modelde Mercedes’in değerlerinin, ABD’de müsaade edilen değerlerin tam 19 katı olduğu belirtilirken; eksi 10 derece sıcaklıkta bile bu değerlerin 65 katına çıktığı açıklandı. Eğer mahkeme bu iddiaları doğru olarak kabul ederse, Mercedes’in 14 aracını geri çağırmak zorunda kalacağı tahmin edilirken, maddi olarak şirketin zor günler geçireceği belirtiliyor.

Dava dosyası incelendiğinde gerekli açıklama yapılacak…

Dei Zeit gazetesinin haberine göre, Mercedes’in üst kademe yöneticileri kendilerine yönelik ortaya atılan emisyon suçlamasıyla ilgili olarak henüz bir açıklama yapmayacaklarını söylediler. Bunun nedeni olarak ise yöneticiler, böyle bir suçlamanın asılsız olduğunun er ya da geç ortaya çıkacağını düşündüklerini ve şirketin kendilerine yönelik dava dosyalarını ayrıntılarına kadar iyice inceledikten sonra asılsız suçlamalar için kamuoyuna açıklamalar yapacaklarını ifade ettiler.

Volkswagen’de emisyon krizi yaşamıştı

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yaz aylarında benzeri bir emisyon krizi Volkswagen firmasının başına gelmişti. Avrupa’nın en önemli otomobil üreticisi olan Volkswagen’e yönelik emisyon suçlamaları ortaya atılmış ve bu suçlamalar mahkemelerce haklı bulunmuştu. Oldukça önemli bir kariyere sahip olan saygın kuruluş Volkswagen, kasıtlı yaptığı ortaya çıkan bu iddia sonrası halen zor günler geçiriyor. Volkswagen’in yaşadığı emisyon krizi gündemde birçok spekülasyon oluşmasına neden olmuştu ve hatta film yapmayı düşünenler bile mevcuttu. Volkswagen’in emisyon krizinin beyaz perdeye uyarlamasıyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum