Yatırım yapmaya başla!

Mercedes – BMW – Ford Modellerine Uygulanan Vergiyle Fiyatlar İki Katına Çıktı!

Amerika ile Türkiye arasındaki vergi sürtüşmesinden Alman otomotiv modelleri de etkilendi. İşte detaylar...
Mercedes – BMW – Ford Modellerine Uygulanan Vergiyle Fiyatlar İki Katına Çıktı!

ABD ile Türkiye arasındaki “rahip” gerginliği ve misilleme hareketleri sonucunda TL değerinde ufak bir değer kaybı olmuştu. Kısa süreli bir telaşın ardından Başkan Erdoğan işleri yoluna koymuştu. Doların değer kazanması ve Donald Trump’ın Amerikan menşeli ürünlere ek vergi getirmesi otomobil markalarını da etkiledi.

Bazı dünya ülkeleri Trump kararlarını “hatalı ve yersiz” bulsa da ana üssü Amerika olan araba üreticilerini düşündürmeye başladı. Elektronik ürün savaşından sonra kurşunun otomotive atılmasıyla model fiyatlandırılması dolar kurana göre anında değişti.

Türkiye’de bunların karşılığı olarak 22 ABD ürünün vergisini 2 katına çıkardı.

Ondan önce ABD’nin değiştirdiği vergilendirme sisteminin, Türkiye otomobil pazarına nasıl yansıyacağına bakalım. 2017 yılında yaklaşık 87 milyon dolarlık bir ithalattan bahsediliyor. Yani Amerika’dan gelen otomobil marka ve modelleri azımsanacak cinsten değil. Normal olarak Ford ve Jeep modellerinin fiyatlarında yukarı yönlü bir ivme oldu. Ford’un Mustang ve Edge gibi modelleri alınmadığı sürece sıkıntı olacağını düşünmüyoruz.

Şu anda vereceğimiz markaların durumu daha karışık. İki Alman markası da bu durumdan etkilendi. Mercedes ve BMW’nin bazı tesislerinin ABD’de olması ve oradan ülkemize ithal edilmesi, bazı modellerin fiyatlarının iki katına çıkmasına neden oldu.

Jeep tarafında da Cherokee, Grand Cherokee, Wrangler ve Renegade modelleri artıştan etkilenecek. Modellerin yeni fiyatları bir anda iki katına çıkartıldı.

Yani 850 bin TL’ye satılan X5 şimdi 1.3 milyon TL, 1.5 milyon TL olan GLS 3.5 milyon TL ve 1.1 milyona satılan Ford Mustang ise 2 milyonu geçen bir fiyata satılacak. İster istemez bu modellerin satış rakamlarının düşeceği söyleniyor. Detaylar geldikçe sizlerle paylaşacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum