Yatırım yapmaya başla!

Mercedes-Benz İçten Yanmalı Motorlarına İlişkin Tarihi Kararını Açıkladı!

Mercedes'in geçtiğimiz senelerde fısıldadığı "V12'ler artık olamayacak" demesi ardından bugün de genel olarak içten yanmalı motorlara karşı aldığı tarihi kararını açıkladı.
Mercedes-Benz İçten Yanmalı Motorlarına İlişkin Tarihi Kararını Açıkladı!

Mercedes-Benz, elektrikli araç yatırımlarında en süratli hareket eden firmaların başında gelmektedir. Otomotive yön veren ve araçlardaki motorun bir yerde buluşcusu olan Alman firma, üzücü bir kararın altına kesin olarak imzasını attı. Bundan sonra içten yanmalı motorlara dair bir araştırma geliştirme yapılmaması kararı alındı. Dieter Zetsche yönetimin ardından farklı bir CEO ile yoluna devam eden Mercedes, gerçekten de tarihi bir karar aldı.

Firmaların dizel motorlardan vazgeçmesi de buna bağlı. Geliştirilemiyor! Ünitelerde ilerleme kaydedilmeyince yatırım mantıksız geliyor ve VW’nin kendi çıkarına geldiği söylenen Dieselgate emisyon skandalının bu yüzden de başlatıldığı sanılıyor. İşte detaylar;

Mercedes’in kitlendiği tek nokta tamamı elektrikli modeller.

İyi bir zamanlama ile EV dünyasına giren Daimler, ilk olarak SUV sınıfında EQC’yi göstermişti. 4X4 araç klasmanındaki potansiyele göre hareket eden Mercedes, ardından Vito’ya geçerek EQV ile savaşına devam ediyordu.

Amiral sınıfa kadar çıktığını bizlere EQS Concept ile gösteren Alman marka, ilerleyen süreçlerde her sınıf için bir “EQ” girişimini yükleyeceğini söyledi. Diğer markalara her zaman için örnek olmuş bir firma olan Benz, bundan sonra içten yanmalı hiç bir motoruna yatırım yapmayacak.

Gittiği süre içerisinde olağan motorlarının teknolojilerinden yararlanacak. Muhtemelen de artık dizellerde olduğu gibi geliştirilecek kısım kalmadığından ve kısır döngüye düştüğü için bu kararın alındığını düşünüyoruz.

Alman marka araç geliştirme müdürü olayı daha farklı bir açıdan bizlere aktarıyor.

Geliştirme Müdürü Markus Schaefer, alınan kararı elektrikli otomobillere dayandırarak, içten yanmalı motorlara verilecek yatırım ve enerjinin, elektrikli ünitelerin geliştirilmesi için kullanılmasının mantıklı olduğunu söylüyor.

İş sadece elektrik motoruyla bitmiyor. Belki bir seviye daha önemli olan batarya teknolojilerinde de acil girişimler yapılması gerekiyor. Sebeplerinden birisi ve en önemlisi de pil kaynaklarının gelecek EV araç sektörü için yetmeyeceği.

Geçtiğimiz sene Mercedes V12’ye vedanın mesajını vermişti. Mercedes’in kaputunun açıldığındaki altındaki o muhteşem manzaralar artık olmayacak. 12 silindirin kalp çarptıran resmi, gerçekten özlenecek bir manzara olarak kalacak. Bir süredir motorlarını en üst seviyede V8 çift turbo yapısına çeviren Alman marka, alt dilimdeki V6 motoru da aynı şekilde bırakılacak.

Konu içerisinden Mercedes’in araçlarından içten yanmalı motorlarını kaldıracağı anlaşılmasın. En azından bir 10 sene kadar kaput altında hizmetlerini sürdürebilir. Sonuçta Daimler bünyesinde hibrit yapı var. Olduğu sürece de içten yanmalı olmak zorunda. Yine de Mercedes yüzyıllık tarihe sahip içten yanmalı motorların artık tozlu raflara kaldırıldığının ilk haberini bizlere vermiş oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum