Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mercedes-AMG Yeni Modellerinin Egzoz Seslerini Biraz Kısıyor!

AB'nin getireceği yeni "araçlardaki ses düzeyi kuralına" karşı Mercedes-AMG'nin ürün yöneticisinden bazı alternatif sunumlar geldi!
Mercedes-AMG Yeni Modellerinin Egzoz Seslerini Biraz Kısıyor!
HABER GİRİŞ

Emisyon kadar dünya otomotiv gündeminde araç ses kirliliği sınırları da konuşuluyor. AB standartlarında araçların çıkardıkları seslere de kısıtlamalar getirildi. Eskiden bu gibi mevzuatlar yoktu ve araçların dış çevreye bıraktıkları ses oranlarına kimse karışmazdı.

Özellikle spor arabalar insanı ateşlendirici seslere sahip olsa da sevmeyenler için bir kirlilik çeşidi haline geliyor. AMG ürün planlama başkanı çıkacak bazı yeni modellerinde, beklenen ses tonlarının olmayacağını söyledi. İşte detaylar;

Motordan ziyade ses çıkışını sağlayan egzoz sistemleri, yeni düzenlemeye göre uyarlanacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kararlar AB düzenlemesi altında olsa da farkı pazarlara da AMG araçları daha sessiz gönderilecek. Bunun en iyi açıklaması “firma ayrı ayrı egzoz sistemi geliştirmez” olur. Nasıl ki Kaliforniya’nın emisyon sınırlarında bazı şirketlerin dediğine uyarak, ABD’nin diğer yarısına farklı motorlar geliştirilemeyeceği gibi!

Dünya genelini kapsayacak uygulama sonunda en yakın çıkacak Mercedes-AMG 45 S ve CLA 45 S‘nin ses kuralları için istenilen düzeyde olduğunu söylendi. AMG kompakt otomobiller ürün planlama başkanı Bastian Bogenschutz, “Avrupa düzenlemelerinden geliyor. Özel olarak yapabiliriz, ancak her pazar için bunu yapmak çok pahalı, oldukça zor.” şeklinde açıklama yaptı.

Merak edilen ise kumandadan veya bir düğmeden ayarlanabilen egzozlara izin verilecek mi?

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Sonuçta istenildiği zaman egzoz ses şiddetini ayarlayabildiğimiz bir mekanizma var. Kelebek vanalarının kapalı olması durumda standart olan seviye, açıldığı zaman daha fazla gürültü vermekte.

GCM Yatırım Banner

İstenilen ses düzeyi, AB ile üreticiler arasında. Sonrası için koyulan bir kural yok. Yani Mercedes-AMG veya diğer model sahipleri şirketin veya özel kuruşların modifiye departmanlarına giderek, istedikleri adrenalin yapıcı patlayan egzoz sistemlerini taktırabilir. Ancak kumandalı egzozları firmanın yapmasına kandırmaca diyebilirler.

Mercedes, boş durmuyor ve insanları bundan mahrum etmemenin yollarını araştırıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Bogenschutz, AMG araç kabinlerinde sesler için bir geliştirme programı başlattıklarını bildirdi. Açıklamaların devamında ise ürün yöneticisi, “Sesin egzoz sisteminden yeni yönetmelikte çıkması için düzenlemeler oldukça zorlaşıyordu. Böylece AMG’nin saf performans sesini ekledik, orada egzoz sisteminden gerçek sesi alıyoruz, gerçek sesin nabzını tutuyor ve arabanın içine taşıyoruz. Egzoz sistemi ile birlikte çalışıyor.” şeklinde bir yöneteme doğru gittiklerini söylüyor.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Akrapovic Egzozun Supra Üzerindeki Sarhoş Edici Seslerini Dinleyin!

İnsanlar yapay sesleri ne kadar kabul eder veya ondan zevk alır bilemiyoruz. Egzoz üzerine uzmanlaşmış dünyanın dört bir yanında ustalara yarayacak bu uygulama, eminiz ki tok sesler isteyen insanları durduramayacak. Eskiden dedikleri gibi; otomobiller birkaç yıl sonra çok zevksiz hale gelecek!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.