Yatırım yapmaya başla!

Mercedes-AMG Mühendisleri Gecikmeler Adına Turbo Mantığını Değiştiriyor

Mercedes-AMG, araçlarının sürekli AWD olacak açıklamasından sonra şimdi de motorlarında elektriğin standartlaşacağını bildirdi.
Mercedes-AMG Mühendisleri Gecikmeler Adına Turbo Mantığını Değiştiriyor

Mercedes-AMG, son 1 haftadır araçları üzerinde radikal kararlar alıyor. Geçtiğimiz günlerde patron Tonias Moers, 2021’e kadar AMG logolu tüm modellerin elektrik desteğine sahip olacağını söylemişti. Model gamında önden çekiş sistemini çok az modelle sınırlayan Almanlar, arkadan itişi de gözden çıkartmışlardı. Moers, araç hareketinin ön tekerleklerden gerçekleştirilmesini saçma bulmuştu. Bir de ne zaman müşterilere özellikle hızlı modellerinde RWD seçeneği sunulsa, tercihlerin AWD yönünde olduğunu aktarmıştı. Kısaca yakın zamanda tüm Mercedes-AMG’ler 4×4 AWD ile desteklenecek.

Şimdiki haberimizde ise elektriklenmenin motor içerisindeki ilk radikal kararını içeriyor. McLaren ve Koenigsegg gibi şirketler vites bölümünde oluşabilecek bazı boşlamaları ve turbo lag’ı önlemesi için elektrik motorlarını devreye sokmuşlardı. Yine Mercedes-AMG patronu Tobias Moers, yeni nesil performans araçlarında yapacakları planları hakkında konuştu.

Benzinli bir motora ilk elektrik takviyesi, AMG One’ye koyulmuştu.

AMG One’ye, F1’den getirilen 1.6L motor hazırlanarak 1.000 beygire, ayrı ayrı yerleştirilen 4 elektrik motoruyla ulaşılmıştı. Her biri 160 ps güce denk gelen EV motorların ürettiği beygirler, onu hipercarların hız sürelerine taşıdı. Mercedes burada attığı adımını AMG modellerinin tümünde uygulamaya geçiyor.

Alman mühendisler, aktarım sırasında ve turboya gerekli olan egzoz gazlarının geri dönmesini beklemeden, elektrikli turboşarj sistemini devreye alacak. Düşük devirlerde bir şeye bağımlı olmadan elektrikli bir kompressör yardımıyla her an araç, güç ve tork üretmeye hazır olacak.

Moers, sadece güç kaybını yok etmeyle işi bitirmediklerini söyledi.

Yakın gelecekte AMG modellerinin sadece AWD, elektrikli turbo desteği ve modellerinde yapılacak EV değişimlerinin ardından bir de boşa çıkan enerjiyi geri kazanma planı söylendi. Turbo lag (gecikme)yi ortadan kaldırırken, boşa çıkacak enerjiyi de geri kazandıracak ayrı bir enerji planında olduklarından bahsedildi.

Yeni çağın motor stratejisini AMG One’den sonra ilk olarak “53” modellerinde devreye sokarak, hafif hibrit mantığını başlatmıştı. 4.0L V8 çift turbo motora 48V’luk bir enerji kaynağı verilerek, tasarımın kusursuz çalışması sağlanmıştı. Özetleyecek olursak; elektrikli turboşarj sistemi önümüzdeki 3 yıl içerisinde Mercedes-AMG’lerde tamamlanacak. Mantıken gecikme olmayan, anlık torku size hazır tutan bir elektrik yardımı hız serilerini besleyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum