Yatırım yapmaya başla!

Mercedes ABD’de C-Serisi Üretimini Bitiriyor!

Mercedes, üretim fabrikaları üzerindeki değişimlerinden söz etti. Ve ilk plan Amerika topraklarında C Serisi imalatını bitirmek.
Mercedes ABD’de C-Serisi Üretimini Bitiriyor!

1993 yılında Mercedes’in kompakt sedan sınıfına kattığı C Serisi, W202 ile başlayan serüvenine en son W205 ile devam etmekteydi. Otomobil şirketleri artık gelir-gider hesaplarını en ince ayrıntısına kadar bakarak, şirketi zarar uğratan veya az kar getiren ürünlerinden vazgeçiyor. Kararlarının arasında yine maliyet yükleyen tesislerden işçiler çıkartılıyor ya da fabrika komple kapatılıyor.

Mercedes’in Amerika operasyonlarında ürettiği modellerinden birisi de C Serisi. Şu var ki bu pazardaki en büyük oyunu SUV araçlar üzerine. GLE ve GLS gibi SUV modellerin üretim hanesi, Alabama/Tuscaloosa tesisi. Şimdi dediğimiz gibi Mercedes yeni hesaplamalar içerisine girmiş ve işleyişi değiştirmek için atağa geçiyor.

ABD/Alabama tesisleri 2014 yılından beri C Serisi üretimi yapıyor.

Alman marka, SUV ve sedan modellerin satış grafiklerine bakarak sahip olduğu tesislerin işleyiş biçimlerini farklılaştırıyor. Talep gören tarafa kayılıyor. Yani bu da 4×4 segmentini işaret ediyor. Yenilenen ve muazzam off road moduyla gelen GLE ve son nesil GLS’nin ardından şirket, satışların artış göstereceğini söyledi.

C Serisi, orta halli satış grafiklerindeyken, diğer takım arkadaşları daha fazla taleple karşılaşmakta. Automotive News, Mercedes’in sedan üretimini Tuscaloosa’da bitireceğini yazdı.

Şirket yetkilileri rapor hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ancak analistler üretimin 2020’nin sonunda bitebileceğine inanıyor. Biraz da rakamlardan konuşacak olursak; 2013 yılında 88.251 adet C Serisi üretip satan Mercedes, 2018 yılında 60.410 adet satabilmiş. 28 bin adetlik düşüşün ardından bu sene için yapılan tahminlerin daha da düşeceği yönünde.

Peki C-Serisi üretimi hangi ülkeye kaydırılacak! Aldığımız bilgiler Tuscaloosa Fabrikası’nın %93 kapasiteyle çalıştığı söylendi. Kapasitesi büyümeye yer bırakmıyor. O yüzden C Serisi’nin Güney Afrika’daki %75 kapasatiyele çalışan LMC Automotive‘e kaydırılacağı verilen bilgiler arasında.

Daha önemli konular üzerine eğim gösteren Mercedes, Amerika’dan sedan modelini uzaklaştırmasının sebebi, 2020 yılında elektrikli GLE ve 2022’de elektrikli bir GLS SUV inşasına geçecek olmasında…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum