Yatırım yapmaya başla!

Japon Unicorn Mercari’nin Hisseleri İlk Gününde % 77 Yükseldi!

Japon e-ticaret şirketi Mercari’nin hisseleri, Tokyo çıkışında % 77’lik yükselişiyle dikkat çekti. Ayrıntılar şöyle…
Japon Unicorn Mercari’nin Hisseleri İlk Gününde % 77 Yükseldi!

Japonya’nın iki unicornundan bir tanesi olan Mercari, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’ndaki çıkışında % 77’lik yükselişiyle dikkat çekti. 2013 yılında piyasaya sürülen ve ülkenin en popüler mobil pazarı haline gelen Mercari, bugün ilk kez çıktığı Tokyo borsasında büyük bir başarı gösterdi.

Günü % 76.66’lık yükselişle kapatan Mercari’nin hisse başına değeri 5.300 yen (48.31 dolar) oldu. Kaldı ki bit pazarı uygulamasının hisseleri seansta % 100’e kadar yükselmişti. Kaynakların Japonya’nın en büyük halka arzı olarak gösterdiği Mercari’nin borsadaki ilk günü, piyasalarda büyük yankı uyandırdı.

Mercari halka arzında hisselerini 3000 yen seviyesinde fiyatlandırdı ve 1.2 milyar dolar civarında kazanç elde etti.

Mercari Hisseleri İlk Gününde % 77 YükseldiJaponya’nın bu yılki en büyük halka arzı olarak gösterilen IPO’da Mercari hisseleri 6000 yene kadar yükseldi ve bu seviye şirketin değerini 7.4 milyar dolara kadar ulaştırdı. Ayrıca Mercari’nin hisselerinin büyük bölümünün denizaşırı ülkelerdeki yatırımcılar tarafından alındığı söylendi. Fakat uzmanlar Mercari hisselerinin pahalı olduğu yönünde yorum yaptı.

Japon Yeni Canlı Fiyatı ve Grafiği için Tıklayın!

Keza Japonya’da iyi bilinmesine ve daha da büyümesine rağmen Mercari’nin yerel rakipler nedeniyle zorlanmasının muhtemel olduğu belirtildi.

Mercari Japon UnicornAncak öyle ya da böyle Mercari halka arzındaki başarısıyla takdir topladı. Sonuçta; kullanıcıların akıllı telefonları ile ikinci el eşya alıp satmalarını sağlayan popüler uygulama, toplamda 100 milyondan fazla indirilmişti. İlaveten şirket yaptığı açıklamada, platformda her gün 100 bin yeni ürünün listelendiğini belirtmişti.

Ayrıca Mercari yalnızca Japonya’da değil küresel çaptaki varlığını büyüttüğünü de söylemiş, ABD’de 30 milyondan fazla indirildiğini kaydetmişti.

Mercari Japon Unicornu İlk Gününde Büyük Bir Başarı GösterdiBu noktada konuyla ilgili yorum yapan WisdomTree’nin başkanı Jesper Koll’un açıklamasına değinebiliriz. Çünkü Koll; “Mercari, tam olarak yatırımcıların görmek istediği şey. Onlar yalnızca yerel pazara odaklanan değil dünyaya adım atmaya hazırlanan, yeni bir Japonya ve agresif girişimciler görmek istiyorlar” dedi.

Fakat Koll, Mercari’nin borsaya açılmasının Rakuten gibi yerel rakipleri harekete geçireceğini ve mücadelenin çok daha zorlaşacağının farkında olduğunu da söyledi.

Japonya’da 1 milyar dolar değerlemenin üzerine çıkan iki startup şirketinden biri olan Mercari’nin, girişimcilere ilham vereceğini de dile getirdi. Bunun yanında, halka arzdan elde edilen gelir ile birlikte Mercari’nin daha birçok başarıya imza atacağını öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum