Yatırım yapmaya başla!

Merakla Beklenen TCMB Toplantısı Sonuçlandı!

Merakla Beklenen TCMB Toplantısı Sonuçlandı!

Yurt içi piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) toplantısı az önce sonuçlandı. Geçtiğimiz gün devir teslim töreni ile Erdem Başçı’dan boşalan başkanlık koltuğunun yeni sahibi olan Murat Çetinkaya ilk toplantısında, faiz koridorunda beklentiler dahilinde üst bantta 50 baz puanlık indirim yaptı ve böylelikle yüzde 10’a geldi. Toplantı öncesi yapılan anketlerde analistler, geçtiğimiz toplantıda üst bantta 25 baz puanlık yapılan indirimin arından yenilerinin gelebileceğini belirtmişlerdi. Toplantı öncesi anket sonuçlarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Merkez Bankası toplantıda alt bantı yüzde 7,25’te, 1 haftalık repo faizini ise yüzde 7,50’de sabit tuttu. Ayrıca TCMB geç likidite penceresi borç verme faiz oranı yüzde 12’den yüzde 11,50’ye çekildi.

Toplantı sonrası TCMB yazılı bir açıklama yayınlandı. Açıklamada oldukça önemli mesajlar verildi. Açıklamanın öne çıkan bölümleri ise şöyleydi;

“Sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmıştır!”

Toplantı sonrası bankadan yapılan yazılı açıklamada, yakın dönemde küresel oynaklıklarda gözlenen düşüşün sürdüğü belirtilerek; küresel finansal koşullarda iyileşmenin yaşandığı söylendi. Bu gelişmelerin yanı sıra Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmaya başlandığını belirten banka, bu kullanım sonrası geniş bir faiz koridoruna duyulan ihtiyacın azaldığını vurguladı. Yaşanan bu süreçte banka, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım attığını dile getirdi. Enflasyonla ilgili olarak ise banka, yakın dönemde belirgin düşüşlerin gözlemlendiğini ve temelde işlenmemiş gıda kaynaklı gerçekleşen düşüşün kısa vadede devam edeceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum