Yatırım yapmaya başla!

Merakla Beklenen Müjde Paketi Açılıyor!

Merakla Beklenen Müjde Paketi Açılıyor!

Haziran seçimlerinde tek partinin yeterli oyu alamaması ve parti liderlerinin bir türlü uzlaşmaya varıp yeni hükümeti kuramaması üzerine yeniden seçime gidildi. Ancak bu kez rekabet daha yoğun hissedildi. Liderler seçim çalışmalarını daha sıkı ve etkili bir şekilde yapmak için adeta birbiriyle yarıştı. Bu çalışmaların en temelinde ise hiç kuşkusuz seçim vaatleri yer alıyordu. İşte artık o vaatlerin yerine getirilme zamanı geldi.

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu 29 Ekim’de, öncelik öğrenciler olmak üzere toplumun her kesimini ilgilendiren Cumhuriyet Bayramı Müjde Paketi’ni açıklamıştı. Seçimden AK Parti’nin tek başına iktidarlığı çıkınca bu vaatleri yerine getirmek kaçınılmaz oldu. Seçimin hemen ardından ise 10 maddelik müjde paketi için düğmeye basıldığı, hükümet kurulur kurulmaz da hayata geçirileceği haberi verildi.

Meclis bugün yapılacak olan yemin töreninin ardından 26. döneme başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayının ardından yeni hükümet çalışmalarının startı verilecek. Meclisin açılışıyla birlikte de Davutoğlu’nun söz verdiği 10 maddelik müjde paketi hayata geçirilecek. 64. hükümetin ilk işi toplumun her kesimini ilgilendiren vaatleri gerçekleştirmek olacak.

Peki, emekliden öğrenciye, çiftçiden esnafa, kadından erkeğe herkesi ilgilendiren bu vaatlerin detayında neler yer alıyor, şimdi onlara bir göz atalım.

Müjde paketinin ilk ve en önemli konusu tabi ki ekonomi üzerine olacak. Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık ek olarak 1200 lira verilecek. Polislerin emniyet hizmet tazminatı %25 artırılıp er ve erbaşların harçlığı 100 liraya, askeri öğrencilerin harçlığı 450 liraya çıkarılacak. Muhtarların maaşı 900 liradan 1300 liraya yükseltilecek. Korucuların maaşlarında net 250 lira artış olacak. 65 yaş maaşı alan tüm yaşlılar kimin yanında yaşarsa yaşasın, maaşlarında herhangi bir kesinti yapılmayacak.

Esnafa 30 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği verilecek, basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin liraya kadar kazançlarından hesaplanan vergi alınmayacak. Tarım sektöründe yem ve gübreden kdv kaldırılacak.

2016 itibariyle öğrencilerin 330 lira olan bursları 400 liraya çıkarılacak. Kendi işini kurmak isteyen gençlere proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız destek verilecek. Genç çiftçilere ise yine proje karşılığı 30 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek sağlanacak.

Çalışan tüm annelere ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı tam ücretli çalışma hakkı ve çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanınacak. Belediyelere kreş açma zorunluluğu getirilecek.

Başbakan Davutoğlu seçim öncesi verilen tüm vaatlerin önümüzdeki 3 ay içerisinde tek tek yerine getirileceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum