Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Menkul Satış Sözleşmelerinde TL ile Ödeme Zorunluluğu

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre; menkul satışlarında TL ile ödeme zorunluluğu getirildi. İşte detaylar;
Menkul Satış Sözleşmelerinde TL ile Ödeme Zorunluluğu
Son Güncelleme: 

Türk lirasının kıymetini koruma konusunda çalışmalar devam ediyor. Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile dövize endeksli olarak kararlaştırılan taşıt sözleşmeleri dışında kalan menkul satış sözleşmelerinde TL ile ödeme zorunluluğu getirildi.

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’in (2008-32/34) 8’inci maddesinin 9. fıkrasında değişiklik yapıldı. Burada yer alan ifade; “Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında akdedecekleri; taşıt satış sözleşmeleri dışında kalan menkul satış sözleşmelerinde, sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırmaları mümkündür,” şeklindeydi.

Yapılan değişiklikle birlikte bu maddenin sonuna, “Ancak sözleşme konusu ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden yerine getirilmesi ve kabul edilmesi zorunludur.” ifadeleri eklendi.

Aynı zamanda tebliğin 15’inci fıkrasında yer alan “kararlaştırılması” ibaresi yerine “kararlaştırılması, ödenmesi ve kabul edilmesi” ibareleri eklendi.

Tebliğin 15’inci fıkrasında; “On altıncı fıkra hükümleri saklı kalmak kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşlarının veya Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketlerinin taraf olduğu gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama dışında kalan sözleşmelerde, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkündür.” ifadeleri bulunuyordu.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen tebliği, değişikliklerin yayımlanmasıyla yürürlüğe girdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu