Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memurun Mesai Ücretleri 2’ye Katlanıyor

Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'ne göre devlet memurlarının saat başına fazla mesai ücretleri revize edildi. Detaylar haberin içerisinde;
Memurun Mesai Ücretleri 2’ye Katlanıyor
HABER GİRİŞ

2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nden Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin derlediği bilgiye göre devlet memurlarının saat başına fazla mesai ücretleri yeni yılda yüzde 87 yükselecek. Bu kapsamda saat başı fazla mesai ücreti yeni yılda 5 lira 40 kuruştan 10 lira 10 kuruşa çıkacak.

Saatlik fazla mesai ücretinin 1 Ocak 2024’ten itibaren 10 lira 10 kuruşa yükseleceğine işaret edilerek, bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan makam şoförleri dahil tüm personele ayda 90 saati geçmemek üzere ödeneceği kaydedildi.

Fazla mesai ücretlerinin genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlerde de haftada 60 saati geçmemek üzere yeni yılda 5 lira 70 kuruş yerine 10 lira 70 kuruş ödeneceği bildirildi.

90 Saati Aşmamak Üzere Saat Başına 10 Lira 10 Kuruş Ek Ödeme

Her makam için aylık toplam 450 saati geçmemek üzere kurul başkanı (bakanlıklar), genel müdür ve daha üst birim yöneticileri, strateji geliştirme başkanı, vali, general ve amiral rütbesini haiz olmak kaydıyla Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki daire başkanı ve daha üst birimlerin yöneticilerine ödeme yapılacağı belirtildi.

Rektör, büyükşehir ve il belediye başkanlarıyla birlikte çalışan personele ise ayda 90 saati geçmemek üzere saat başına 10 lira 70 kuruş ödeme yapılacağı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne ve üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan personele fazla çalışma karşılığında kendilerine izin verilme imkanı olmayanlara ayda 90 saati aşmamak üzere saat başına 10 lira 10 kuruş ek ödeme yapılacağı vurgulandı.

Yurt İçi Gündelik Tutarı 500 Liraya Yükseldi

Mesleki ve teknik eğitim bölgesinde yer alan meslek yüksekokullarıyla ilişkilendirilen mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarında görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı idari personeline de ödeme yapılacağı aktarıldı.

Yukarıdaki birimlerde görev yapan personele, yasal çalışma saatinin bitiminden sonra fiilen yaptıkları fazla çalışma süreleri için ayda 100 saati geçmemek üzere saat başına 17 lira 20 kuruş ödeme yapılacağı bildirildi.

Harcırah Kanunu uyarınca verilecek yurt içi gündelik ve tazminat tutarlarının da yeniden belirlendiğine işaret edildi. Bu kapsamada yeni yılda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarına ödenecek yurt içi gündelik tutarı 270 liradan 500 liraya yükseldi.

En Alt Kademedeki Memura 400 Lira Ödenecek

Anayasa Mahkemesi Başkanı, bakanlar, Genelkurmay Başkanı, milletvekilleri, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı, TBMM Genel Sekreteri yurt içi gündeliği 250 liradan 480 liraya çıkartıldı.

Orgeneraller, oramiraller, Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık Mahkemesi ve Sayıştay başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Diyanet İşleri ve Yükseköğretim Kurulu Başkanları ile Kamu Başdenetçisi’nin de yurt içi gündeliklerinin 250 liradan 480 liraya yükseleceği iletildi.

Yurt içi gündelik tutarı ek göstergesi 8000 ve daha yüksek kadrolarda bulunan memurlar içinse ödemelerin 465 liraya çıkacağı söylendi. En alt kademedeki memuraysa 400 lira ödeneceğinin altı çizildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın