Yatırım yapmaya başla!

Memurun Fazla Mesai Ücretine Gelen 14 Kuruşluk Zam Yeterli mi?

2018 yılının Merkezi Bütçe Tasarısı belli oldu. Buna göre memurun saat başı fazla mesai ücreti, gelen 14 kuruş zam ile 1,97 liraya yükseldi. Detaylar şöyle...
Memurun Fazla Mesai Ücretine Gelen 14 Kuruşluk Zam Yeterli mi?

2018 yılı Merkezi Bütçe Tasarısı verilerinden elde edilen bilgilere göre; gelecek yıl memurların saat başına alacağı fazla mesai ücretlerine zam geldi. Zam kelimesi geçince her ne kadar yüzlerde bir tebessüm oluşsa da şimdi söyleyeceğim rakamlardan sonra durumun hiç de müjdeli bir haber olmadığını göreceksiniz. Devlet memurları saat başı fazla mesai ücretlerini 1,83 lira olarak alıyordu. Önümüzdeki yıl buna sadece 14 kuruş eklenecek ve ücretler 1,97 liraya yükselecek. Peki, bu kadar küçük bir zam memurları memnun etmeye yetecek mi?

Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele ve makam şoförlerine ayda 90 saati geçmemek üzere 1,93 lira yerine 2,08 lira mesai ücreti verilecek.

Söz konusu rakam genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlere ayda 60 saati geçilmemek üzere aynı şekilde 2,08 lira olarak ödenecek. Bunlardan başka; genel müdür, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığındaki daire başkanı ve yöneticiler ile vali, general, amiral, rektör, büyükşehir belediye başkanları da ayda 90 saati geçmemek üzere makam onayı ile birlikte saat başı ek ücretini 2,08 lira olarak alabilecek. Bu çalışma saatleri ise her makam için kendi içerisinde ayda toplamda 450 saati geçmeyecek.

Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne ve üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapanlara 1,97 lira fazla mesai ödenecek.

Anadolu Üniversitesi dışında diğer tüm yükseköğretim kurumlarında çalışan personel, akademik danışmanlık ve yüz yüze eğitim veren çalışanlara ayda 60 saati geçmemek kaydıyla, sata başına 3,40 lira ödeme yapılacak. Meslek yüksekokullarıyla ilgili olan ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı idari personeline, ayda 100 saati geçmemek şartıyla saat başına 3,40 lira ödemede bulunulacak.

2018 yılında TBMM Başkanı ve Başbakan’a ödenecek olan yurt içi gündelik tutarı 63 liradan 67,40 liraya yükselecek.

Son olarak; Anayasa Mahkemesi Başkanı, Genelkurmay Başkanı, bakanlar, müsteşar, milletvekilleri, TBMM Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, orgeneraller, oramiraller, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Diyanet İşleri ve Yükseköğrenim Kurulu başkanlarının yurt içi gündeliği 57,5 liradan 61,50 liraya çıkarılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum