Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur ve Emeklinin Yüzde 30’luk Maaş Artışı Meclis’ten Geçti

Yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emekliler ve hak sahiplerine aylık asgari ödeme tutarı 5 bin 500 liraya çıkarılarak, Meclis'ten geçti. İte detaylar;
Memur ve Emeklinin Yüzde 30’luk Maaş Artışı Meclis’ten Geçti
HABER GİRİŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

Kabul edilen yasaya göre yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emekliler ve hak sahiplerine dosya bazında 3 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 5 bin 500 liraya yükselecek.

Aylıklarının yüzde 30 oranında yükselmesini kapsayan grup da paylaşıldı. Bunların hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanları da kapsadığı kaydedildi.

Esnaf ve Sanatkar Siciline Kayıtlı Olan Kişileri Kapsayacak

Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanların da yüzde 30’luk yükseliş kapsamına dahil olacağı bildirildi.

AA’nın haberine göre ödenen gelir ve aylıklarında yüzde 30 artışın söz konusu olan gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olan kişileri de kapsayacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Gelir ve Aylıklardaki Yüzde 30’luk Artış Ocak 2023’te Geçerli Olacak

Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları ile diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortaklarını kapsadığı da kaydedildi.

Tarımsal faaliyette bulunanlara ödenen gelir ve aylıkların da Ocak 2023’ten geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında artırılacağına dikkat çekildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Prime esas günlük kazanç tutarınınsa toplu iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ait iş yerleri için 500 lira olarak esas alınacağına işaret edildi.

​​​​Covid-19 salgını nedeniyle yapılan kısa çalışma ödemelerinde hatalı işlemlerden kaynaklı hizmetleri SGK’ye eksik bildirilen sigortalıların hizmetlerininse fiili duruma getirileceği paylaşıldı.

İlave Artış Oranı Enflasyon Farkı Hesaplamasında Dikkate Alınmayacak

Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak-30 Haziran 2023 tarihleri arasındaki dönem için enflasyon farkı dahil uygulanması öngörülen yüzde 16,48 artış oranının, yüzde 13,52 puan eklenerek yüzde 30 olarak uygulanacağının altı çizildi.

Bu kapsamdaki yüzde 13,52 puanlık ilave oran, aynı döneme ilişkin enflasyon farkı hesaplamasında dikkate alınmayacağı da söylendi.

2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), katılımcı futbol kulüpleri ve organizasyonda görevli tüzel kişilerden iş yeri, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayanlara da işaret edildi.

Muhalefet Artış Oranını Az Bulsa da Kabul Etti

Bu müsabaka dolayısıyla yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifaları ile bunların bu müsabaka dolayısıyla yapacakları mal teslimleri ve hizmet ifaları KDV, gelir ve kurumlar vergisinden istisna olacağı aktarıldı.

Genel Kurul’da yapılan oylama öncesinde söz talep eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti ve HDP grup başkanvekilleri, yapılan zamları yetersiz bulduklarını söyleyerek görüş bildirdi. Ancak teklife “evet” oyu verileceğini de açıkladı. Teklif, oy birliğiyle kabul edildi.

Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi Grup Başkanvekili Özlem Zengin, 500 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik kanun teklifinin de bugün Meclise sunulacağının bilgisini verdi.

TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, teklifin kanunlaşması sonrasında birleşimi, saat 14.00’de toplanmak üzere kapattı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın