Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen’den İlk Açıklama Geldi! “Refah Payı Alamadık”

Memur ve memur emeklisinin merakla beklediği 2024-2025 yılı için zam oranı belli oldu. Memur-Sen Başkanı Yalçın'dan konuya yönelik ilk değerlendirme geldi..
Memur-Sen’den İlk Açıklama Geldi! “Refah Payı Alamadık”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Memur ve memur emeklisine yapılacak zam konusunda görüşmeler sağlayan Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasında anlaşma sağlanamaması üzerinde karar için Kamu Görevlileri Hakem Heyeti devreye girmişti. Hakem Kurulu’nda gerçekleştirilen 5. Toplantı sonrasında bugün nihai karar verildi ve zam oranları belli oldu. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’dan konuya yönelik değerlendirme gecikmedi.

Hakem Kurulu tarafından alınan karara göre memur ve memur emeklisine  2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam yapılacak.

Bloomberg HT’ye konuk olan Memur-Sen Başkanı Yalçın ise konuya yönelik konuşarak rakamların üzerinde uzlaşılamadığını ve refah payının alınmadığını söyledi.

“Enflasyon Farkı Toplu Sözleşme Kazanımıdır”

Yalçın, enflasyon farkının toplu sözleşme kazanımı olduğunu ancak müjde gibi ifade edilemeyeceğini belirtti.

Enflasyon farkıyla birlikte ortalama maaşın 2024 yılı itibarıyla 30 bin seviyesine geleceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Başkan Yalçın, hakem kurulunun hakemlik yapmak yerine işveren tarafının noterliğini yaptığını söyledi.

2024 yılında Merkez Bankası’nın yüzde 33 enflasyon öngördüğü yerde bu rakamların altını konuşmanın çok sağlıklı olmayacağını ve bunun üzerindeki rakamları konuşmamız gerektiğini belirttiklerini kaydetti.

Memur-Sen Başkanı Yalçın şu açıklamada bulundu:

“Üzerinde uzlaşılan konulara yönelik yeniden bir tartışma alanı oluşmadı. Bu işin geleneği açısından çok kıymetli. Hakem sürecinde bazı hususllarda rötuşlar yapılmış durumdadır. Yiyecek yardımı yönetmeliği konusunda bir komisyonla çalışma yapılması konusu yine olumlu bulunan hususlardan birisidir. Engellilerin kamu konutlarında sıra tahsisi ve yararlanma süresi 5 yıldır. Bunu 6 yıla çıkarılması konusunda pozitif ayrımcılık tanımlandı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın