Yatırım yapmaya başla!

Memur ve Emeklinin Yeni Yılda Alacağı Zam Oranı Belli Oldu!

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının hemen ardından memur ve emeklinin maaşına yansıyacak olan enflasyon farkı zam oranı da belli oldu. İşte, zamlı memur maaşları!
Memur ve Emeklinin Yeni Yılda Alacağı Zam Oranı Belli Oldu!

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği zam oranı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Aralık ayında enflasyon bir önceki aya göre %0,69, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %11,92 artış gösterdi.

Enflasyon on iki aylık ortalamalara göre ise %11,14 artış kaydetti. Bu açıklamanın ardından ise memur ve emeklinin alacağı enflasyon farkı zammı belli oldu. Peki, memur ve emekli 2018 yılında ne kadar zam alacak?

Memur ve memur emeklileri Ocak ayında %1,69 enflasyon zammı alacaklar.

2018 yılının ilk yarısında toplu sözleşme gereği %4 oranında zam alınacak. Ocak ayındaki %1,69’luk zamla birlikte, yıl boyunca alınacak olan toplam zam oranı %5,69 olacak. Memur ve emeklilerin zam oranları normalde toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor. Fakat, önceki 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa, bu kez memura zam hakkı doğmuş oluyor.

Devlet memurları, emekliler, geçici personeller ve sözleşmeliler zamlı maaşlarını 15 Ocak’ta alabilecekler.

Geçtiğimiz yıl alınan zam oranlarını hatırlayacak olursak; memurlar 2017’de ilk 6 ay için %3, ikinci 6 ay için enflasyon farkı da dahil toplamda %6,92’lik bir zam almıştı.

Peki, yapılan bu zamlarla birlikte kim ne kadar maaş alacak? İşte merak edilen zamlı memur maaşları!

En düşük memur emeklisi maaşı 1.977 lira, en düşük memur maaşı 2.875 lira, en düşük SSK emekli aylığı 1.569 lira ve en düşük Bağ-Kur emeklisi aylığı 1.405 lira olacak.

Enflasyon farkının yansıdığı zamlı maaşlar 15 Ocak’tan itibaren çekilebilecek. Her ayın 1’i ile 5’i arasında maaş alan memur emeklilerinin aylıkları zamsız olarak hesaplarına yatırıldı. Enflasyon farkıyla oluşan zam farkı daha sonradan emeklilere verilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum