HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Meksika Pesosu Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Dolar sembolü ($) ile gösterilen Meksika pezosu, dünyada en çok ticaret yapılan para birimlerindendir. Uluslararası para kodu eskiden MXP idi ve sonradan MXN olarak değiştirilmiştir. Şimdilerde ABD’nin 58. Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar örme söylemleri ile oldukça zorlu zamanlar geçirmektedir. Trump’ın sürpriz bir şekilde başkanlık koltuğunu almasından sonra Meksika pezosu dolar karşısında % 10,9 oranında sert bir değer kaybı yaşamıştır. Türk lirası ise dolar karşısında % 2,5 oranında değer kaybetmişti.

Meksika Pezosu Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

Meksika pezosu/Türk lirası (MXN/TRY) kuru canlı fiyat grafiği incelendiği zaman; tüm zamanların en düşük seviyesini 10 Kasım 2012 tarihinde 0,1354 lira ile gördüğü anlaşılmaktadır. Tüm zamanların en yüksek seviyesini ise 28 Ocak 2017 tarihinde 0,1857 lira ile kaydetmiştir.

Amerikan doları/Meksika pezosu (USD/MXN) kuru canlı fiyat grafiği incelendiğinde; tüm zamanların en düşük seviyesi, 30 Temmuz 2008 tarihinde 10,03101 ile kaydedilmiştir. En yüksek seviye ise 1 Ocak 2017 tarihinde 20,7675 ile görülmüştür. Trump’ın Meksika ile ilgili uygulamayı düşündüğü politikalar ise pezoyu olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

USD/MXN paritesi alış – satış fiyatı genel bazda incelendiği zaman, kabaca bir yorumla 2003 – 2008 yılları arasında hemen hemen aynı bantta ilerlediği görülmektedir. Buna karşın 2008 yılının ikinci yarısından başlayarak 2009 yılının başına kadar ciddi bir yükseliş kaydetmiştir. 2008 yılının Temmuz ayında o zamana kadarki en düşük seviyeyi kaydettikten sonra hızlı bir yükseliş trendi gerçekleşmiş ve Şubat 2009 tarihinde 15,0920 seviyesi kaydedilmiştir.

Euro/Meksika pezosu kuru canlı fiyat grafiği incelendiği zaman; tüm zamanların en düşük seviyesi, 1 Kasım 2005 tarihinde 12,4631 ile kaydedilmiştir. En yüksek seviye ise 1 Ocak 2017 tarihinde 22,2391 seviyesi ile görülmüştür.

Kısaca Meksika Ekonomisi Hakkında Bilgiler

Meksika; 1,3 trilyon Amerikan doları GSYİH oranı ve 860 milyar Amerikan doları dış ticaret hacmi ile dünyanın en büyük 15. ekonomisidir. Latin Amerika’nın ise ikinci büyük ekonomisi konumundadır. Aynı zamanda Meksika, dünyanın en büyük 10. petrol üreticisidir. 1938 yılından 2014 yılına kadar yabancı şirketlerin, hidrokarbon arama – üretim alanında yatırım yapmaları yasaktı. Ardından anayasa değişikliğine gidildi ve yabancı şirketler, Meksika’da petrol sektörüne yatırım yapmaya başladı.

1998 yılında yürürlüğe giren NAFTA‘nın etkisi ile Meksika’nın ABD ve Kanada’ya ticareti 3 kat artış göstermiştir. Böylece liberal ekonomiye sahip olmuştur. Buna karşın özel ve kamuya ait tekelleşmiş şirketlerin ülke ekonomisindeki ağırlığı nedeniyle rekabet ve üretkenlik kısıtlanmıştır. Ayrıca bu durum fiyatları arttıran ve hizmet kalitesini düşüren faktörlerdendir.

Devlet bünyesinde faaliyet gösteren Pemex, dünyanın en büyük 7. petrol şirketidir. 2014 yılından bu yana da yabancı şirketlerin petrol sektörüne girmesine izin verilmiştir. Petrol dışındaki sektörler ise inşaat, otomotiv ve makine sanayisidir. Hizmet sektörü; restoran işletmeciliği, perakendecilik ve turizmden oluşmaktadır. Buna karşın küresel ekonomik kriz ve H1N1 virüsü nedeniyle hizmet sektörünün geliri düşmüştür.

Meksika Ticari İlişkileri

Meksika’nın toplam ihracatı, 2015 yılında meydana gelen petrol düşüşlerinden etkilense bile 2014 yılına göre 32 milyar dolarlık bir artış göstermiştir ve 430 milyar dolar olarak kaydedilmiştir. Ülkenin toplam ihracatının büyük kısmı, imalat ürünlerinden oluşmaktadır. Ek olarak petrol ve ürünleri, meyve, gümüş, kahve ihracat içerisinde yer almaktadır.

Meksika’da ithalat ise 2015 yılında 2014 yılına göre 34 milyar dolar artmıştır ve 434 milyar dolara yükselmiştir. İthal edilen ürünlerin büyük kısmı ise otomobil ve uçak parçaları, tarım makineleri, elektrikli ürünlerdir.

Meksika, Dışişleri Bakanlığı tarafından 2016 – 2017 döneminde hedef ülkelerden biridir. İki ülke arasındaki ticaret, coğrafi uzaklık, nakliye masraflarının yüksek olması, bozulabilir ürünlerin taşınma zorluğu gibi nedenlerle düşük seviyelerdedir.

Çevirici

USD
EUR

Haberler