Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meksika’da Meydana Gelen Fırtına Petrol Fiyatlarını da Uçurdu!

Meksika Körfezi’nde meydana gelen fırtınanın hafta sonu karaya ulaşması endişesiyle bölgedeki çalışanlar tahliye edilirken, petrol üretiminin neredeyse yarısı durdu. Bu gelişme ise fiyatların sıçramasına sebep oldu.
Meksika’da Meydana Gelen Fırtına Petrol Fiyatlarını da Uçurdu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Meksika Körfezi’nde çıkan fırtınanın petrol üretimini tehdit etmesiyle birlikte fiyatlarda yükseliş yaşandı. Yapılan açıklamada körfezde meydana gelen fırtınanın, hafta sonu karaya ulaşmasının beklendiği aktarıldı. Söz konusu endişe arz tehlikelerini beraberinde getirirken, fiyatlar son üç haftanın en büyük kazancına yöneldi.

ABD stoklarındaki düşüş ve Meksika’daki kasırganın getirdiği endişeler petrol fiyatlarının sert yükselmesine sebep oldu.

12 Temmuz Petrol FiyatlarıTropik Fırtına Barry’nin yarın Louisiana sahilini vurması bekleniyor. Bu durum Meksika Körfezi’nde üretimin yarı yarıya durmasına yol açtı. Bunun yanında Orta Doğu’da devam eden gerilim de üretimde aksamaya yol açıyor. İran’ın Basra Körfezi’nde bir İngiliz petrol tankerini durdurmaya yönelik hamlesi bölgede tansiyonun iyice artmasına sebep oldu.

ABD ham petrol stoklarının yaklaşık üç ayın en düşük seviyesine gerilemesi, fiyatların yükselişini hızlandıran bir diğer faktör oldu. TSİ 11:00 itibarıyla Brent petrolün varili 67,09 dolardan, ham petrolünkü 60,64 dolardan işlem görüyor.

Tokyo’da Mizuho Research Institute Ltd. Ekonomisti Jun Inoue, fırtınanın etkisi geçtikten sonra aşağı yönlü hareketin daha net hissedileceğini söyledi.

Meksika Fırtına Petrole EtkisiAnalistler kısa vadede arza yönelik risklerin arttığını, ancak Meksika’daki fırtınadan başka faktörlerin de fiyatları etkilediğini belirtiyor. Bunlardan ilki Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) 2020 yılında arz fazlası oluşacağına dair açıklamaları. OPEC tarafından yapılan açıklamada, gelecek yıl küresel petrol talebinin günlük 1,14 milyon varil artması tahmin edildi.

Güncel Petrol Fiyatlarını Öğrenmek için Tıklayın

GCM Yatırım Banner

Küresel arz fazlasının ise günlük 2,44 milyon varil olması öngörülüyor. OPEC bu tahminlerini, ABD kaya petrolünün üretimindeki artışa bağlı olarak yaptığını belirtti. Diğer taraftan Çin ile ABD arasında ateşkes yapılıp, ticaret müzakerelerine yeniden başlanacak olmasının da fiyatlar üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

Transversal Consulting Başkanı Ellen Wald, yatırımcıların önümüzdeki hafta da tüm dikkatini Meksika Körfezi’ne vermesi önerisinde bulundu.

Ellen Wald Petrol YorumuHalihazırda; üretim, rafinaj, ABD’ye ithalat ve ihracat gibi faktörlerin fiyatlar üzerinde belirleyici olduğunu söyleyen Wald, ilerleyen günlerde yatırımcıların gözlerini Meksika’dan ayırmaması gerektiğini belirtti. Çünkü söz konusu fırtınanın daha büyümesi ve hafta sonu karaya ulaşması endişesiyle, çalışanlar tahliye edilirken, üretimin neredeyse yarısı durdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.