Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meksika Ekonomisi Ekim’de Daralarak 4. Çeyreğe Sallantılı Başladı

Açıklanan verilere göre Meksika ekonomisi Ekim ayında daralarak 4. çeyreğe sarsıntılı bir başlangıç yaptı. Detaylara aşağıda;
Meksika Ekonomisi Ekim’de Daralarak 4. Çeyreğe Sallantılı Başladı
HABER GİRİŞ

Ülkenin ulusal istatistik ajansının rakamları Salı günü, Meksika ekonomisinin Ekim ayında mevsimsellikten arındırılmış verilerle Eylül ayından yüzde 0.5 daralarak dördüncü çeyreğe sarsıntılı bir başlangıç yaptığını gösterdi. Dokuz aylık durgunluktan sonra gelen daralma, Meksika ekonomisinin 2020’de düşük büyüme göreceği yönündeki yorumları destekledi.

Hükümetin özerk kuruluşu INEGI (Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü) ekonomik çıktıdaki düşüşün, Mart ayındaki yüzde 0.5’lik daralmadan bu yana en büyük düşüş olduğunu ve dört ay içindeki üçüncü negatif okuma olduğunu bildirdi.

Meksika Merkez Bankası’nın beş yönetim kurulu üyesinden biri olan Jonathan Heath; “çeyreğe, kötü bir şekilde başladık” dedi.

Meksika Ekonomisi Ekim Daraldı Meksika ekonomisi, 2018’de göreve başlayan ve yılda yüzde 4’lük büyüme sözü veren Başkan Andres Manuel Lopez Obrador liderliğinde hız kazanmak için mücadele etmişti. Nitekim Obrador’un büyüme sözü yerine ekonomi bu yıl düzleşti ve 2019’un ilk yarısında ılımlı bir resesyona girdi.

Verilerin dökümü de tarım dahil temel faaliyetlerin Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1.6 azaldığını, imalat gibi ikincil faaliyetlerin ise yüzde 1.1 oranında azaldığını gösterdi.

Perakende ve hizmetleri içeren üçüncül faaliyetler ise yüzde 0.1 oranında azaldı.

Meksika Ekonomisi 4. Çeyreğe Sallantılı BaşladıSon verilere işaret eden Jonathan Heath, inşaatın “krizden” geçerken üretim çıktısının durağan göründüğünü söyledi. Rakamlar bir önceki aynı ayla karşılaştırıldığında Latin Amerika’nın 2 numaralı ekonomisi olan Meksika’daki ekonomik faaliyetin Ekim ayında düzeltilmemiş olarak yüzde 0.8 küçüldüğünü gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde hükümetten yapılan açıklamada, asgari ücrete yüzde 20 zam yapılacağı bildirilmişti.

Bakanlık günlük asgari ücretin gelecek 2021’de ise yüzde 50 oranında artacağını belirtti. Buna göre ülke genelindeki günlük asgari ücretin 123.22 peso seviyesine çıkarıldığı kaydedildi. Başkan Obrador, ülkedeki asgari ücretlinin alım gücünün düştüğüne dikkat çekerek, bu konuda çok geri kaldıklarını kabul etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.