Yatırım yapmaya başla!

Meksika: “ABD Sınır Duvarını Örerse Otomotiv 1 Hafta İçerisinde Durur”

ABD ile Meksika arasındaki duvar gerginliği devam ediyor. Konu bu sefer otomotive geldi!
Meksika: “ABD Sınır Duvarını Örerse Otomotiv 1 Hafta İçerisinde Durur”

ABD-Meksika duvar olayı yeniden gündeme geldi! Latin Amerika ülkesiyle arasına sınır duvarı örmek isteyen Trump’ın emriyle hükümet kapatılmıştı. İki ülke arasında sürekli olan kaçak insan ve eroin sevkiyatına dair yapılan bu hamle, ABD’nin otomotiv sektörünü vurabileceği söylendi!

Bazı otomobil şirketleri, ABD ile anlaşamadığı durumlarda tesislerini en yakın ülkelerden olan Meksika‘ya kaydırırlar. Sadece otomobil üretimi olmayan Kuzey Amerika ülkesinde, yedek parçada yoğun şekilde imal edilmekte. İşte detaylar…

Öyle ki Amerika’da üretim yapan araç şirketleri, parçaların %16’lık kısmını Meksika’dan temin ediyor.

Otomotiv Araştırma Merkezi başkan yardımcısı Kristin Dziczek, “Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan tüm otomobil parçalarının yaklaşık yüzde 16’sı Meksika menşeli. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen araçların çoğunun bazı Meksikalı parçaları kullandığı ve tedarik almazsa sektörün bir hafta içinde etkin bir şekilde kapanabileceği anlamına geliyor.” dedi.

İhracat rakamlarıyla konuştuğumuzda ise Meksika’dan ABD’ye yıllık 59.4 milyar dolarlık parça ihracatı oluyor. Tam tersi olarak ABD’den Meksika’ya 32.5 milyar dolarlık parça ihraç ediyor. Yani duvarın örülme kararı sonrasında iki ülkenin de ağır bedeller ödeyeceği anlamına geliyor.

Bazı ABD’li yetkililer de konu hakkında görüşlerini bildirdiler.

Matt Blunt, “Sınır kapamanın ABD ekonomisine zarar verecektir. Sınırda ticareti durduran herhangi bir işlem ABD ekonomisine ve özellikle de otomotiv endüstrisi için zararlı olacaktır. Meksika pazarına erişim ve Kuzey Amerika entegrasyonu ABD’deki operasyonlar için kritik öneme sahip.” şeklinde görüş bildirdi.

Amerikalı markaların en çok hangi araç parçasını ithalatı yaptığını araştırdığımızda, araç kablolarının %70’nin Meksika’dan geldiğini öğrendik. Trump’a göre duvar önlemi yasadışı göçü önlemek adına.

Başkan Donald Trump, ““Elbette, ekonomi üzerinde olumsuz bir etkisi olacak. Ancak güvenlik benim için en önemli olan şeydir. Trump, güçlü bir bordürümüz olacak veya kapalı bir bordürümüz olacak ” dedi.

1.000 km’lik kısmının California, Arizona, New Mexico ve Texas‘tan geçeceği söylenen yüksek duvarlar, bittiğinde 3.145 km’ye ulaşacak. Maliyet kısmında ise ABD’ye 33 milyarlık bir fatura bırakacak. Otomotivin sarsılma ihtimali ile yeniden gündeme gelen sınır meselesi nasıl çözüm bulacak bilinmiyor. Trump’a göre bu kesin yapılacak. Gelişmeler şimdilik bu kadar. Farklı detaylar geldikçe sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum