Yatırım yapmaya başla!

Halka Arz Başvurusu Yapan Meituan-Dianping 60 Milyar Dolar Değerleme Hedefliyor!

Çinli Meituan-Dianping’in bugün Hong Kong’da halka arz için başvuruda bulunduğu açıklandı. Detaylar haberimizde;
Halka Arz Başvurusu Yapan Meituan-Dianping 60 Milyar Dolar Değerleme Hedefliyor!

2015 yılında Meituan ile Dianping’in 15 milyar dolarlık birleşmesi neticesinde oluşan şirketin, bugün Hong Kong Borsası’nda halka arz için başvuru yaptığı açıklandı. Yemek siparişi ve rezervasyon yapmak için kullanılan Pekin merkezli Çinli fırsat sitesinin halka arzdan 4 milyar dolarlık gelir elde etmeyi planladığı belirtildi.

Konuyla ilgili kaynaklardan edilen bilgilere göre Meituan-Dianping’in Ekim ayında listeleneceği söylendi. Ancak Meituan-Dianping, Hong Kong IPO’sundan elde edilmesi planlanan miktar ya da halka arzın ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili herhangi bir detay vermedi.

Çinli Xiaomi’nin ardından Hong Kong Borsası’ndaki ikinci büyük halka arz olacağı söylenen Meituan-Dianping hakkındaki olası değerleme rakamı da dikkat çekti.

Meituan-Dianping Hong Kong Borsası'nda Halka Arz Edilecek Zira oyun ve sosyal medya devi Tencent Holdings tarafından desteklenen şirketin, 60 milyar dolar değerleme hedeflediği aktarıldı. Fakat sektördeki uzmanlar Meituan-Dianping’in bu hedefe ulaşmasının zor olduğunu, çünkü firmanın hala para kaybettiğini ve büyümeyi desteklemek için nakite ihtiyaç duyduğunu kaydetti. İlaveten; platformun 2017’de 19 milyar yuan zarar açıkladığı bilgilerine yer verildi.

Kısacası; geçen yıl 30 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan Meituan-Dianping’in Hong Kong Borsası’nda gerçekleştirilecek halka arzı merak uyandırdı.

Meituan-Dianping 60 milyar Dolar Değerleme Hedefliyor Diğer taraftan 2010’da Wang Xing tarafından kurulan Meituan’in ABD’li fırsat sitesi Groupon’a benzetildiği ve 2015’te 15 milyar dolarlık birleşmeyle Meituan-Dianping olduğunu belirtelim. Yemek teslimatı, sinema bileti, otel – seyahat rezervasyonu, araç paylaşımı gibi bir dizi farklı hizmet sunan Çinli platformun rakipleri arasında ise Alibaba destekli Ele.me ile Didi Chuxing yer alıyor.

Kaldı ki Çinli paket dağıtım girişimi Ele.me, yalnızca birkaç ay önce Alibaba tarafından satın alınmıştı.

 Çinli Paket Dağıtım Girişimi Ele.me, Meituan-Dianping'in RakibiEle.me’ye yatırım yaptığı bilinen Alibaba, Çinli yemek dağıtım piyasasının en büyük platformlarından olan Ele.me’nin geri kalan hisselerini de satın aldığını duyurması iki dev arasındaki rekabeti biraz daha kızıştırmıştı.

Sonuçta; Alibaba Ele.me ile Tencent destekli Meituan-Dianping’e rakip olmuştu. Bu noktada; Meituan-Dianping’in diğer destekçileri arasında girişim sermayesi şirketleri Sequoia Capital ile DST Global gibi firmalar olduğunu da hatırlatalım. Ayrıca çok yakında halka arz edilecek şirketin CEO’su Wang Xing’in platformun % 11.4’üne sahipken, Tencent’in % 20.1, Sequoia Capital’in de % 11.4 hisseye sahip olduğunu ekleyelim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum