Yatırım yapmaya başla!

Başbakan Yardımcısı Şimşek’e Göre Türk Lirası Eski Kırılganlıkta Değil!

Başbakan Yardımcısı Şimşek, seçim öncesi yaptığı piyasa değerlendirmesinde, döviz kurlarındaki son dalgalanmaların küresel kaynaklı olduğunu ve liranın eskisi kadar kırılgan olmadığını söyledi.
Başbakan Yardımcısı Şimşek’e Göre Türk Lirası Eski Kırılganlıkta Değil!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı bir programda döviz kurlarının son dönemde geldiği noktayı ve TCMB’nin çözüm yollarını değerlendirdi.

Merkez Bankası’nın para politikasındaki sadeleştirme ve faiz artırımından önce piyasalarda bir endişe olduğunu söyleyen Şimşek, bu durumun çok hızlı bir şekilde atıldığını, Türk lirasının diğer gelişen ülke para birimlerine kıyasla artık daha dirençli hale geldiğini ifade etti.

Sene başından bu yana gelişmekte olan ülke paraları dolar karşısında değer kaybederken, TL en çok etkilenenlerden biri oldu.

Doların 2018 yılının başından bu yana, gelişmekte olan ülke paraları karşısında ortalama %10 yükseldiğini söyleyen Şimşek, bu durumun en başlarda Türkiye’yi daha çok etkilediğini belirtti.

Oluşan küresel dalga ile gelişen ülkelere yönelik beklentinin bozulduğunu ve endişelerin arttığını, Türkiye’nin eskiden bu tür dalgaya daha az korunaklı olduğunu söyledi. Ancak son dönemde liraya olan desteğin hissedilir olması adına, parasal sıkılaştırma ve faiz artışı gibi kararların devreye sokulduğunu ifade etti.

Atılan adımların olumlu karşılandığını ve para politikasındaki duruşun temel endişe olmaktan çıktığını belirtti.

Seçim öncesi vaatlere de değinen Şimşek, iktidar olan partinin söylediklerini yaptığını, yol haritalarında seçimden sonra bütün hedeflerle güncelleme yaptıklarını vurguladı. Söz konusu adımların Mayıs ayında kısmen devreye girdiğini, Haziran ayında ise geri kalanının tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Enflasyonist baskıların azalacağı, cari açıktaki genişlemenin duracağı beklenirken, bu gelişmeler sonrasında piyasalarda dengelenmenin oluşacağını dile getirdi. Şimşek; cari açığın altın hariç %3 seviyesine ineceğini, enflasyonun yılın ikinci yarısından sonra düşüş trendine gireceğini bildirdi.

İşsizlik ve enflasyon konusunda manşetlere değil, esas trende baktığını söyledi.

Mart ayı işsizlik rakamlarına göre, 15 ve daha üzeri yaştaki kişilerdeki işsizlik oranı %10,1 olarak gerçekleşti. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, işsizlik konusunda hiçbir zaman manşetlere bakmadığını, son 10 yılda istihdamda çok büyük başarı sağlandığını ve net 8,8 milyon vatandaşa iş sağlandığını söyledi. Genç bir nüfusa sahip olduğumuzu söyleyen Şimşek, işgücüne katılım oranının hızla arttığını ve bu sayede Türkiye’nin gelişmeye devam ettiğini bildirdi.

Enflasyonda hedefin tek hane olduğu belirtilirken, kurdaki son dalgalanmanın küresel olduğunu ifade etti.

İlk olarak hedefin enflasyonu tek haneye indirmek olduğunu söyleyen Şimşek, bu sayede firmalarımızın tahvil çıkartarak bütün yatırımlarını Türkiye’de ve dünyada finanse edebileceklerini, bu nedenler Merkez Bankası’nın kredibilitesini ve duruşunu çok önemsediklerini belirtti. Döviz kurlarındaki son dalgalanmaların yurt içi değil küresel kaynaklı olduğunu ve Türk lirasının eskisi kadar kırılgan olmadığını da sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum